A nyugat-európai példákkal ellentétben, ahol bevándorlással oldanák meg a népesség csökkenését, Kína a demográfiai összeomlástól tartva új országos programot indított. A család- és gyermekbarát programról a Global Times nevű angol nyelvű kínai állami médium számolt be először a családok nemzetközi napján, közvetlenül azután, hogy az ENSZ aggodalmát fejezte ki a termékenység csökkenése és a globális demográfiai változások miatt.
Kínai tisztviselők szerint a program olyan témákra fog összpontosítani, mint a házasságkötés és a megfelelő életkorban történő gyermekvállalás elősegítése, a szülők ösztönzése a gyermeknevelési feladatok megosztására, valamint a magas hozomány elvárása és más elavult szokások visszaszorítása.
A hozomány − avagy a „menyasszony ára” − egy máig élő kínai hagyomány, aminek a lényege, hogy a vőlegény családja nagy összegű anyagi hozzájárulást ajándékoz a menyasszony családjának. A fiatal kínai nőket most arra ösztönzik, hogy írjanak alá egy dokumentumot, amelyben megígérik, hogy nem követelik ezt a vőlegénytől.
A kínai családtervezési szövetség alelnöke szerint az újonnan kialakított családpolitika várhatóan innovatív és proaktív intézkedéseket tesz a gyermekvállalást ösztönző légkör elősegítése érdekében és hozzájárul a kínai modernizáció előmozdításához a népesség magas színvonalú fejlődésének támogatásával.
Az intézkedésekre azért volt szükség, mert a jelenlegi előrejelzések szerint Kína a demográfiai katasztrófa felé tart, ugyanis ha a mostani trendek továbbra is fennmaradnak, akkor 2080-ra valószínűleg 1 milliárd alá, 2100-ra pedig 800 millió alá csökken a népesség.
A kínai önkormányzatok országszerte állásbörzékhez hasonló rendezvényeket tartani, ahol gyors és egyszerű házassági engedélyeket osztanak ki, hogy a párokat az egybekelésre ösztönözzék, hogy ezzel is növeljék a házasságkötési és gyermekvállalási hajlandóság alacsony szintjét.
Kína új családbarát intézkedései távol állnak az egy gyermek politikától, amelyet 1980-ban vezettek be a népességnövekedés megfékezésére, azonban a projekt túlságosan is sikeresnek bizonyult, ezért a demográfiai okokra hivatkozva 2016-ban megszüntették azt.
A megközelítés szöges ellentéte számos nyugati ország gyakorlatával, amelyek bevándorlást támogatják a gyermekvállalás és családalapítás helyett. Erre a jelenségre jó példa az Egyesült Királyság. Paul Morland brit demográfus nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy a fehér brit gyerekek 2060-ra valószínűleg kisebbségbe fognak kerülni az ország általános iskoláiban.
Ami a csökkenés sebességét illeti, az oxfordi demográfusok és más, nemrégiben végzett kutatások szerint 2060-ra nagyjából 50-60 százalék lesz az önmagukat fehér britként meghatározó személyek aránya az Egyesült Királyságban. De természetesen, ha az általános iskolásokat, az iskoláskorúakat vagy a nagyvárosokban élő embereket nézzük, akkor a fehérek már kisebbségben lesznek
− tette hozzá a szakértő.
Annak ellenére, hogy a Konzervatív Párt ígéretet tett a bevándorlás csökkentésére, a következő parlamenti választások előtt még várhatóan több mint egymillió bevándorló fog érkezni Nagy-Britanniába. Az Egyesült Királyságba irányuló nettó migráció már tavaly nyáron új éves rekordot döntött, akkor több mint félmillió ember érkezett egy év alatt a szigetországba.
Borítókép: Járókelő egy pekingi étterem előtt a kínai parlament, első ülésszakának kezdőnapján (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)