Újrahasznosították a csikkeket, így épült meg Garamszentkereszten az új útszakasz

Havonta mintegy fél tonna töltetet gyűjtenek össze, amely további anyagokkal keverve ezer négyzetméter útszakasz megépítéséhez elegendő.

Magyar Nemzet
Forrás: FELVIDÉK.MA2023. 05. 20. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Környezetszennyezés szempontjából Szlovákia világviszonylatban előkelő helyet foglal el. A felmérések szerint például a felnőtt dohányosok 35,8 százaléka nemes egyszerűséggel a cigarettacsikket a földre dobja. Megfigyelték, hogy ráadásul ezek és újabban az elektromos töltésű cigaretták betétjei is éppen ott lepik el a járdákat, utakat, ahol nem is szabadna dohányozni, az autóbuszok, a villamosok megállóiban – írja a Felvidék.ma

Ezek a hulladékok pedig hétezerféle toxikus, mérgező, rákkeltő anyagot tartalmaznak, és ha egy kiadós eső a talajba mossa, azok tovább kerülnek vizeinkbe és a termőtalajba, mérgezve egész biológiai rendszerünket – írják. Felmérések bizonyították, hogy már

egyetlen cigarettacsikk öt liter vizet képes megfertőzni.

Szlovákiában fiatal természetvédők léptek a helyzet javításának érdekében. Több olyan kezdeményezés született, amellyel talán távlatilag javíthatnak a helyzeten.

Hugo Repáň EcoButt néven „A cigarettacsikkek nem a földre, hanem az útba tartoznak” mottóval indította el projektjét. 

Az útépítőkkel egyeztetve a cigarettacsikkeket az aszfaltba keverték, ezzel a mérgező anyagokat biztonságosan konzerválták, és az útépítés során felhasználták. 

Így épült meg Garamszentkereszten az első olyan útszakasz, amelyben újrahasznosították a csikkeket és az elektromos cigaretták tölteteit. Ma már a Philip Morris céggel együttműködve 

havonta mintegy fél tonna töltetet gyűjtenek össze, amely természetesen további anyagokkal keverve ezer négyzetméter útszakasz megépítéséhez elegendő.

A cigarettagyártó cég a vásárlókat is arra ösztönzi, hogy az üzletekben adják át az összegyűjtött betéteket, az üzletekből pedig az EcoButt munkatársai átveszik a csomagokat, majd újrahasznosítják azokat.

A projekt kezdetén, 2022 júniusában Szlovákiában három üzletben vették át a csomagokat, ma már minden üzletben, ahol elektromos cigarettát árusítanak, leadhatók. Napjainkig 2,3 tonna betétet gyűjtöttek össze. A kezdeményezők úgy látják, hogy az emberek kezdenek érzékenyen viszonyulni a környezetvédelemhez, felfigyelnek minden új lehetőségre, és igyekeznek csökkenteni a természetet érintő káros hatásokat.

Lucia Blahová, a Philip Morris munkatársa kifejtette, hogy a cigarettacsikkekben, a filterekben és a betétekben levő anyagok a természetben nagyon nehezen vagy egyáltalán nem bomlanak le, mert műanyagot, cellulózt tartalmaznak, és lebomlásuk évekig eltarthat.

Miroslav Jurkovič, a SPAK-EKO munkatársa szerint a szlovákiai lakosság 56,9 százaléka végképp nincs tudatában, hogy a filterek műanyagot tartalmaznak és 15 évig tart, amíg a természetben lebomlanak. Ezért tartja fontosnak a felvilágosító kampányokat.

Veronika Repiská, az Upracme Slovensko civil szervezet alapítója jólesően állapította meg, hogy szervezetük rendezvényeivel sikerült az embereket mozgósítani környezetük tisztán tartására. Takarítási akcióikba országszerte 60 ezer ember kapcsolódott be és ezer tonna hulladékot gyűjtöttek össze, többek között csikkeket is. Megállapították, hogy az eldobált csikkek főleg a városokban jelentenek gondot. Ők indítványozták, hogy az emberek az összegyűjtött és leadott csikkekért jutalmat kapjanak. Továbbá szorgalmazzák az észtországi példa alkalmazását, ahol külön állványokat, dobozkákat helyeztek ki a csikkeknek, ezeket a dohányosok magukkal vihetik és ebbe helyezhetik, gyűjthetik azokat.

Az EcoButt pedig további civil szervezetekkel kíván együttműködni, valamint az önkormányzatokkal olyan elfogadható modellt kidolgozni a környezetvédelem érdekében, amely egész Szlovákiára érvényes lenne. Felvilágosító tevékenységükkel pedig arról akarják tájékoztatni az embereket, hogy a cigarettacsikkek mennyire károsak a természetre, és egy kis odafigyeléssel még hasznosak is lehetnek, akár az útépítés során is.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.