„A műveletek folytatódnak” – fogalmazott az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov a Wagner félkatonai csoport afrikai és közel-keleti tevékenységével kapcsolatban. Ugyanakkor szakértők szerint a hétvégén a Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér által indított orosz vezetés elleni, bukott lázadása miatt Moszkvának a Wagneren keresztül kiterjesztett szíriai és afrikai befolyásának fenntartása megkérdőjeleződhet.
A folytatás szempontjából nem a politikai akarat a kérdéses, hanem az, hogy a távoli műveleteket hogyan fogják működtetni vagy újjászervezni. A természeti erőforrások kiaknázása és a Nyugattal szemben szkeptikus vagy ellenséges hatalmak támogatása – például Maliban, Líbiában, Mozambikban, Szudánban és a Közép-afrikai Köztársaságban – ugyanis kifizetődő Moszkvának.
Noha Szergej Lavrov arról beszélt, a műveletek Maliban és a Közép-afrikai Köztársaságban is folytatódnak, a Kyiv Post, angol nyelvű ukrán lap Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute amerikai agytröszt munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a Wagner lázadásának „legnagyobb hatása a Közel-Keleten és Afrikában érezhető majd”.
Vajon a Wagner afrikai befolyását a korábbi dinamika mentén engedné tovább a Kreml úgy, hogy Prigozsin és a Wagner Belaruszban székel?
– tette fel a kérdést a szakértő. Hozzáfűzte: mindez egyelőre rejtély, és az orosz hatóságokon múlik az, hogy az afrikai történéseket mennyire akarják leválasztani a fronton és Oroszországban történtekről.