Az egyetlen hiba, amit Oroszország és Belarusz elkövetett, hogy nem 2014–2015-ben oldotta meg ezt a kérdést, amikor Ukrajnának nem volt hadserege és nem volt felkészülve – idézte a Politico brüsszeli hírportál Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök szavait, amelyek a volt szovjet országokból álló Független Államok Közösségének biztonsági szerveinek vezetőivel tartott minapi találkozón hangzottak el.
A belarusz elnök arra utalt, hogy amikor 2014-ben Oroszország annektálta a Krím félszigetet és támogatta a szakadár Donyeck és Luhanszk megyék elszakadási szándékát, végül – európai közreműködésével – aláírták a minszki megállapodásokat, amelyekkel kvázi befagyasztották a konfliktust.
Ahogy arra a Világgazdaság is rámutatott, mindez „azt jelenti, hogy Lukasenka teljes mértékben felvállalta az összefogását Vlagyimir Putyin orosz elnökkel”.
Mint azt a portál hozzáteszi, noha a belarusz elnök három évtizede van hatalmon, hol jobban, hol kevésbé ápolta a viszonyát Putyinnal. Ám a 2020-as belarusz elnökválasztást követő tüntetések leverésében Moszkva segítette a minszki politikust, és ezt követően a két vezető kapcsolata rendkívül szoros lett.
2022 februárjában Minszk segítette Oroszországot az Ukrajna elleni háború elindításában, illetve abba is beleegyezett, hogy Moszkva atomfegyvereket telepítsen a területére.