„Harci feladatokat hajtunk végre az ellenséges járművek és az ellenséges személyzet megsemmisítésére. A támadásokat megfelelő távolságból indítjuk, hogy az ellenség légvédelmi rendszere ne tudjon minket likvidálni” – fogalmazott az AP hírügynökségnek egy ukrán parancsnok az orosz–ukrán háborúban használt helikopterek funkciójáról.
Amíg Kijev a harcok során részben a régi Mi–24-es helikoptereket, és például a nemrégiben Nagy-Britanniától megkapott Sea King helikoptereket használja, addig Moszkva Ka–52 Aligátor típusú harcihelikoptereket vet be a harcok során.
A háborúban a helikopterek rendkívül értékesek, ugyanis képesek nagyon alacsony magasságban, az ellenséges légvédelmi rendszer „árnyékában” megközelíteni a harci zónát, ahonnan tűz alá tudják venni a célterületet.
A Zvezda orosz állami televízió most, egy a közösségimédia-oldalakra is feltöltött felvételen, a Donyeck megyében található limani járásban végrehajtott támadásra „kísérte el” a megszálló orosz erőket. A Zvezda bemutatta az orosz hadigépezet folyamatát az Aligátor felkészítésétől a bevetéséig.
A repülés előtt ellenőrzik a rendszer töltöttségét és az üzemanyag mértékét. Helikopterünk a legjobb a maga nemében, rakétaelhárító-rendszerét pedig nagyra értékeljük
– fogalmazott az egyik szerelő.
A beszámoló szerint a helikopterek a rakétakilövés után nem húzódnak vissza azonnal, hanem alacsonyra ereszkednek, és úgynevezett hőcsapdákat dobnak ki. Ennek lényege, hogy a tenyérnyi méretű kazetták tűzijátékszerűen robbannak fel, és az így gerjesztett hővel eltérítik a rakétákat, megóvva az adott légi járművet.
Az ukrán erők azonban olykor sikeresen semmisítenek meg orosz helikoptereket vállról indítható rakétarendszerekkel – például az amerikai Javelinnel.
Máskor az orosz és ukrán helikopterek szinte légipárbajba keverednek egymással.
Nem csak az oroszok erők mutatják be a pilótáik „egy napját”. Tavaly szeptemberben az ukrán légierő egyik vadászgéppilótája mutatta be az egyik bevetését, amelyet egy Mig–29-essel hajtott végre – sikeresen.