Hajléktalan, munkanélküli, csaló: minden, amit a franciaországi migráns késelőről tudni lehet
Sokkolta a francia és az európai közvéleményt a június 8-i eset, amikor egy szíriai férfi késsel sebesített meg hat embert, köztük négy kisgyereket a kelet-franciaországi Annecy városában. A tragikus eset jól mutatja, hogy sem az eddig életben lévő tagállami szabályozások, sem az elfogadott közös európai menedékrendszer nem tartalmaz garanciákat, melyekkel elejét lehet venni a hasonló tragédiáknak. Tragikus párhuzam, hogy éppen mikor Franciaországban egy migráns késel meg gyerekeket, Brüsszel a migránsok kötelező áttelepítéséről döntött.
Magyar Nemzet
Forrás: Migrációkutató Intézet2023. 06. 09. 12:20
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Abdalmasih H. 2013 novemberében érkezett Svédországba, ahol a szíriai keresztények körében népszerű, akkor még ötvenezer fős Trollhättan városban telepedett le. Svédországba 2015-ben 163 ezer menedékkérő érkezett, ami sokként érte a társadalmat – írja a Migrációkutató Intézet a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
A svéd parlament 2016 júniusában döntést hozott, melynek értelmében a hatóságok felfüggesztették az állandó tartózkodási engedélyek kibocsátását, melyek helyett immár csak három évre szóló, ideiglenes oltalmazotti státust ítéltek meg a menedékkérőknek.
A döntés nyomán Abdalmasih H. státusa is bizonytalanná vált középtávon – írják a közleményben.
A férfi svéd és angol nyelvet tanult egy külföldiek számára létrehozott intézményben. A hatóságoknak egy alkalommal került a látókörébe, miután a törvényeket megszegve párhuzamosan vette igénybe a munkanélkülieknek járó segélyt és a diákoknak járó ösztöndíjat. A helyi bíróság akkor felfüggesztett szabadságvesztéssel és pénzbírsággal sújtotta.
Keresztény vallása nem indokolta a nemzetbiztonsági megfigyelését.
Abdalmasih H. 2017-ben próbálkozott először állampolgárság megszerzésével, sikertelenül. Feleségül vett egy már svéd állampolgársággal rendelkező szíriai nőt 2018-ban, és született egy kislányuk. Mivel állandó munkahelye nem volt, a rákövetkező években két alkalommal utasították vissza állampolgársági kérelmét.
Felesége szerint Abdalmasih H.-t frusztrálta az állandó bizonytalanság, ezért más európai országokban, valamint Malajziában és Izraelben akart próbálkozni.
Miután felesége nem volt hajlandó vele menni, 2022 végén egyedül költözött Franciaországba, amit legálisan megtehetett, hiszen a svéd oltalmazotti státus útlevelet nem ad ugyan, de a schengeni övezeten belül szabad mozgást biztosít. November 28-án Franciaországban is menedékkérelmet adott be, amit azonban 2023. április 26-án elutasítottak, miután Svédországban már volt tartózkodási engedélye. Erről az értesítést június 4-én, négy nappal az ámokfutása előtt kapta meg elektronikusan.
A Migrációkutató Intézet álláspontja szerint a tragédia az európai rendszer(ek) számos hiányosságára rámutat.
Csak 2022-ben 881 ezer menedékkérelmet adtak be különböző európai országokban, melyek közül 384 ezret bíráltak el pozitívan.
A maradásra jogosultak többsége (országtól függően) már nem menekültstátuszt, hanem két-három évre szóló ideiglenes oltalmazotti státust kap, így ezzel a papírral gyakorlatilag egy bizonytalan időszakba lép, hosszú távú tervezésre képtelenné válik.
Ennyi ember szociális gondozására, pláne pszichológiai vizsgálatára nincs kapacitás, így a migránsok jellemzően egyedül küzdenek meg problémáikkal, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.
Kisebb bűncselekmények elkövetése esetén nem veszítik el menekült- vagy oltalmazotti státusukat, így a törvényeknek nincs visszatartó erejük.
A kitoloncolás továbbra is lehetetlen, ha a migráns hazája veszélyes országnak minősül. A menekültek és oltalmazottak a schengeni övezeten belül jellemzően szabadon mozoghatnak – hívta fel a figyelmet a Migrációkutató Intézet.
Borítókép: Virágok és plüssfigurák az elõzõ napon a kelet-franciaországi Annecy városában elkövetett késes támadás helyszínén 2023. június 9-én. (Fotó: MTI/EPA/Gregory Ros)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Az állandó felvételre állított telefonnal a zsebükben Magyar Péterék úgy képzelik el Magyarország jövőjét, hogy titokban készült hangfelvételek leiratait szerkesztik egybe remény gyanánt, amit párttámogatás képében árulnak a mélységesen lenézett pórnépnek, közben pedig jókat röhögnek a szerencsétleneken, akik ezt eleinte be is veszik.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.