Népszavazásra bocsátaná a migránskvóta ügyét a lengyel kormánypárt

Lengyelország több millió menekültet fogadott már be, köztük olyanokat, akik végleg az országban maradtak.

Gábor Márton
2023. 06. 15. 19:45
Borítókép: Jaroslaw Kaczynski, a lengyel Jog és Igazságosság Párt vezetője a 2019-es lengyelországi választások napján, 2019. október 13-án (Fotó: AFP/Wojtek Radwanski)
Borítókép: Jaroslaw Kaczynski, a lengyel Jog és Igazságosság Párt vezetője a 2019-es lengyelországi választások napján, 2019. október 13-án (Fotó: AFP/Wojtek Radwanski)
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője kijelentette, hogy a kormány soha nem fogja jóváhagyni, hogy Lengyelországot rákényszerítsék bizonyos számú migráns befogadására, és az ügyről népszavazást szeretnének kezdeményezni.

Erről a kérdésről népszavazáson kell dönteni, amelyet mi fogunk megszervezni

– mondta Jaroslaw Kaczynski csütörtökön a szejmben, a parlament alsóházában a migránsok Európai Unión belüli áthelyezéséről tartott vitában.

A vita a PiS által jegyzett, az illegális bevándorlók uniós áthelyezési mechanizmusáról szóló határozattervezetről szólt.

Az EU bel- és igazságügyi tanácsa, amely az uniós tagállamok belügyminisztereiből áll, a múlt héten jóváhagyta a migrációról és a menekültügyről szóló új paktumot. A rendelettervezet értelmében az EU-tagállamoknak kezdetben harmincezer bevándorlót kell átvállalniuk a Közel-Keletről és Afrikából érkező migráció fő terhét viselő országoktól, például Görögországtól és Olaszországtól, vagy a be nem fogadott migránsok után fejenként mintegy 22 ezer eurót kell fizetniük.

Lengyelország és Magyarország ellenezte az új szabályokat, ennek ellenére a bizottság elfogadta a rendelkezéseket.

Kaczynski kijelentette, hogy Lengyelország esetében az ukrán háborús menekültek befogadása nagyon fontos tényezője volt ennek a határozatnak.

Azt lehet mondani, hogy több millió menekültet fogadtunk be, köztük 1,5-2 milliót, akik végleg az országunkban maradtak

– mondta Kaczynski. Hozzátette: hogyha a menekültek számukat megszorozzuk a migránsok után fejenként befizetendő 22 ezer euróval, akkor az 20-30 milliárd eurót jelentene.

Ha pedig az általunk kapott támogatásról beszélünk, akkor ez menekültként körülbelül száz eurót jelent. Ez egy vicc, és a rendkívül felháborító diszkrimináció példája. Ne feledjék, hogy megtartjuk ezt a népszavazást. A lengyel népnek kell döntenie a kérdésben

– zárta mondanivalóját a kormánypárti vezető.

Az új szabályok újjáélesztették a migrációs törvények körüli 2015-ös vitát az akkori migrációs válság nyomán, amikor néhány uniós állam, köztük Lengyelország és Magyarország elutasította a kötelező betelepítési kvóták elfogadását, ami arra ösztönözte az Európai Bizottságot (EB), hogy uniós jogsértési eljárást indítson ellenük. A paktumot még nem vitatták meg az Európai Parlamentben.

Borítókép: Jaroslaw Kaczynski, a lengyel Jog és Igazságosság Párt vezetője a 2019-es lengyelországi választások napján. (Forrás: AFP/Wojtek Radwanski)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.