A béketeremtő akció keretében a küldöttség Kijev után Szentpétervárra érkezett.
Gábor Márton
2023. 06. 17. 17:48
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Oroszországba érkeztek az afrikai békemisszió vezetői szombaton, hogy tárgyalásokat kezdeményezzenek Kijev és Moszkva között.
A küldöttek abban reménykednek, hogy a közvetítői szerep felvételével fel tudják hívni a figyelmet az afrikai kontinens problémáira, amelyeket az ukrán háborúból következő gazdasági nehézségek okoztak.
A Szentpétervárra való érkezésükkor Cyril Ramaphosa, a Dél-Afrikai Köztársaság elnöke elmondta, hogy a küldöttség
találkozni fog Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy a béke felé vezető utat keressék a 16 hónapja tartó konfliktus befejezése érdekében, amely számtalan emberéletet követelt és globális instabilitást okozott.
A küldöttségben a dél-afrikai vezető mellett további három elnök is részt vesz. A szenegáli Macky Sall, a zambiai Hakainde Hichilema és a Comore-szigeteki Azali Assoumani, aki jelenleg az Afrikai Uniót is vezeti. Uganda, Egyiptom és Kongó vezetője az utolsó pillanatban visszalépett a látogatástól, és maguk helyett képviselőket küldtek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban a küldöttekkel tartott közös sajtótájékoztatón kizárta ezt a lehetőséget.
A találkozónkon többször is világosan elmondtam, hogy bármilyen tárgyalást kezdeményezni Oroszországgal, miközben megszállóként jelen vannak a földünkön, azt jelentené, hogy befagyasztjuk a jelenlegi fájdalmakkal és szenvedésekkel teli állapotot
– mondta az ukrán elnök.
Ramaphosa a békére való törekvéssel kapcsolatban kiemelte, hogy különösen fontos meghallgatni mindkét ország álláspontját a kérdésben.
A küldöttség egyik lehetséges célja az lenne, hogy biztosítsa azt a megállapodást, amely lehetővé tenné, hogy az Ukrajnából származó gabona eljusson a világpiacra.
Ez a konfliktus az afrikai országokat is negatívan érinti, és az afrikai kontinensen élő 1,2-1,3 milliárd ember megélhetését súlyosan befolyásolja
– mondta Ramaphosa Kijevben.
Sajtóinformációk szerint az oroszországi egyeztetések során napirendre kerülhet a fogolycserék, illetve a műtrágyaexport kérdése is, amely kulcsfontosságú az afrikai országok számára, ugyanis a termőföldek ásványianyag-pótlása nélkül az afrikai országok nem tudják élelmezni a lakosságukat.
Volodimir Zelenszkij a fogolycsere kérdésében igyekezett nyomást gyakorolni az afrikai vezetőkre, és arra kérte őket, hogy segítsenek az általa politikai foglyokként emlegetett személyek hazahozásában, hozzátéve, hogy a foglyok kiszabadítása komoly eredmény lenne a békemisszió számára.
Az afrikai országok megosztottak a háborúra adott válaszukat illetően, egyesek Ukrajna mellé álltak, míg mások semlegesek maradtak, vagy inkább Oroszországot támogatják a konfliktusban.
Az afrikai vezetők és Vlagyimir Putyin megbeszéléseire a Konsztantyinovszkij-palotában kerül sor, amely a Romanov-család rezidenciája volt. A tárgyalások eredményeiről Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tájékoztatja majd a nyilvánosságot.
Borítókép: A dél-afrikai kormány kommunikációs és információs rendszerének (GCIS) felvétele a Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök vezette küldöttségről egy Lengyelországból Kijevbe tartó vasúti szerelvény kocsijában. (Forrás: MTI/EPA/GCIS)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.