Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton kifejezte Oroszország elkötelezettségét Afrika iránt, miközben Szenegál, Egyiptom, Zambia, Uganda, a Kongói Köztársaság, a Comore-szigetek és a Dél-afrikai Köztársaság vezetőit üdvözölte a szentpétervári Konsztantyinovszkij-palotában. Az afrikai békemisszió egy sor bizalomépítő intézkedésről szeretne megállapodni Moszkvával. A küldöttség pénteken Kijevbe utazott, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
A találkozón Cyril Ramaphosa, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke ismertette a béketervüket, és elmondta, hogy az afrikai országok vezetői nagyon világos üzenettel érkeztek, miszerint szeretnék, ha véget érne az ukrajnai háború.
– A háború befejezése érdekében tett hozzájárulásunkat a legnagyobb tisztelettel tesszük mindkét ország felé, tiszteletben tartva az általuk kifejtett álláspontokat. De abban is hiszünk, hogy kialakulhat egy közös álláspont. Egy olyan álláspont, amely a békéhez vezethet. És valóban úgy gondoljuk, hogy itt az ideje, hogy tárgyaljanak a felek. Tárgyaljanak a háború befejezéséről, mert ez a konfliktus instabilitást és hatalmas kárt okoz a világ országainak – fogalmazott Ramaphosa. A dél-afrikai elnök hozzátette, hogy létfontosságú az Ukrajnából a tengeren keresztül vezető gabonaexport útvonalainak megnyitása.
A döntésnek komoly hatása van az országainkra nézve. Szeretnénk felszólítani a feleket, hogy ne akadályozzák a Fekete-tengeren keresztül történő gabonaexportot, és nyissák meg ezeket az útvonalakat. Tehát bármilyen akadályok is vannak, azokat fel kell számolni.
– jegyezte meg Ramaphosa. Ezután a konfliktusban szenvedő gyermekeket is megemlítette. A politikus véleménye szerint a gyermekeket biztonságban vissza kell juttatni az otthonaikba.
Miután az afrikai békemisszió küldöttei bemutatták tervüket, Putyin megismételte álláspontját, miszerint Ukrajna és a Nyugat kezdte a konfliktust jóval azelőtt, hogy Oroszország tavaly februárban átküldte fegyveres erőit a határon.
Azt mondta, hogy nem Oroszország, hanem a Nyugat a felelős a globális élelmiszerárak tavaly év eleji hirtelen emelkedéséért. Elmondta a küldöttségnek, hogy az ukrán gabonaexport a fekete-tengeri kikötőkből, amit Oroszország az elmúlt évben engedélyezett, nem enyhíti Afrika magas élelmiszerárakkal kapcsolatos nehézségeit, mivel az nagyrészt a gazdag országokba irányul.
Vlagyimir Putyin arról is beszélt, hogy Oroszország nem akadályozza meg egyetlen ukrán gyermek hazatérését sem.
Kivittük őket a konfliktusövezetből, megmentve ezzel az életüket
– jelentette ki az orosz elnök.
Megemlítette továbbá, hogy Oroszország továbbra is nyitott az építő párbeszédre bárkivel, aki a békét a méltányosság és a felek jogos érdekeinek elismerésének elve alapján akarja megteremteni. Hozzáfűzte továbbá, hogy
Oroszország soha nem utasította el a Kijevvel folytatott tárgyalásokat, amelyeket véleménye szerint az ukrán fél akadályoz.