– Az igazi veszély, és amiért ez nagy probléma, hogy a modern utasszállító gépek nincsenek felkészülve arra, hogy katonai eszközökkel nézzenek szembe. Egy légvédelmi páncéltörő rakétarendszerrel egy utasszállítót ugyanúgy le lehet lőni, mint egy orosz vadászbombázót – fogalmazott lapunknak Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Geopolitikai Műhelyének kutatója.
Mások mellett a Firspost angol nyelvű indiai hírportál számolt be arról, hogy mexikói bűnbandákhoz kerülhetett olyan amerikai páncéltörő rakétarendszer, amelyet eredetileg tízezres nagyságrendben küldtek Ukrajnába. A mexikói Milenio TV által közzétett videófelvételen egy, az Öböl-kartellhez (Cartel Del Golfo) köthető fegyveres – a csatorna szerint – FGM–148 Javelin amerikai gyártmányú páncéltörő rakétarendszerrel látható.
Noha azóta katonai szakértők a felvételek alapján megállapították, hogy az említett fegyver inkább egy svéd gyártmányú AT–4 páncéltörő rakétarendszer lehetett, azt az amerikai hadsereg ugyancsak használja, sőt Ukrajnának is szállítottak belőle.
– Gyakorlatilag ezeknek a fegyvereknek az eredete mindig kétséges, ám az ilyen típusú, érzékenyebb vagy korlátozottan hozzáférhető fegyverek másodlagos exportja mindig is jellemző volt – fogalmazott Somkuti Bálint a belga FN Five-Seven pisztoly példáját említve, amely képes volt a korabeli golyóálló mellények átütésére is. Mint hozzátette, ezeket korábban sem adták el nem megbízható vásárlóknak, mégis előbb-utóbb megjelentek a drogkartellek fegyvertárában is.
Én mindezen nem vagyok meglepve. A fegyverek illetéktelen kezekbe való kerülése a háború egy kvázi természetes velejárója
– mondta Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő a lapunknak adott interjúban. Szerinte akárcsak a migrációnál, itt is bizonyos szervezett csoportok működtetik a fegyverkereskedelmet.
Somkuti Bálint szerint a mexikói felvételek azért fontosak, mert:
ez az első alkalom, hogy bizonyíthatóan megjelentek nyugati fegyverek mexikói bűnbandák kezében.
– Persze mindez nem jelenti azt, hogy ezek Ukrajnából származnak, de jó eséllyel így van. A sorozatszám megvizsgálását követően lehetne pontosabb képet kapni – mondta az MCC kutatója. Hozzátette: de alapvetően honnan máshonnan származhatna, ugyanis ezeket nem lehet bárhol kapni, így kizárólag valamilyen állami szervtől érkezhetett.