Egész Franciaország felbolydult annak a 17 éves fiatalnak a halálát követően, akit a főváros közeli Nanterre-ben lőtt le egy rendőr. Az algériai származású fiú előzőleg több közlekedési szabályt is áthágott, majd ellenszegült, amikor a rendőrök igazoltatni akarták. Az ügyész elmondása alapján menekülés közben veszélybe sodort egy kerékpárost és egy gyalogost is.
Az autót végül megállították és közrefogták a rendőrök, de a sofőr még ekkor sem volt hajlandó együttműködni, fenyegetően lépett fel és megpróbált tovább hajtani, az egyik rendőr ezért leadott egy lövést, melynek következtében pár méter megtétele után a sofőr nekiment egy oszlopnak, Mint kiderült, a lövés átment a karján és a mellkasát érte, olyan súlyosan megsebesítve, hogy a fiatal életét vesztette.
Az eset óriási vihart kavart, napok óta tartanak a zavargások országszerte, rengeteg embert őrizetbe vettek és, mivel nagyon sok köztük a kiskorú, 14 és 18 év közötti személy, Emmanuel Macron államfő a szülők felelősségét hangoztatta.
A szülőkre nyomást gyakorolna a jobboldali Nemzeti Tömörülés párt is, álláspontjuk szerint semmi nem indokolja, hogy a franciák szolidárisak legyenek a visszaeső kiskorúak szüleivel és ők fizessék meg a romboló tinédzserek által okozott anyagi károkat, ezért petíciót indítottak annak érdekében, hogy a visszaeső rongáló fiatalok szülei ne kapjanak állami segélyt.
Az egy héten át tartó zavargások tetemes anyagi kárt okoztak országszerte, Gérald Darmanin belügyminiszter elmondása alapján a tüntetők által megrongált térfigyelő rendszerben esett kár fedezése és további kamerák telepítésére sürgősen húszmillió eurós keretet biztosít a francia kormány.
A 2023-as zavargásokat mind a hatóságok, mind a tüntetők a 2005-ös eseményekkel hasonlítják össze, amikor a három hétig tartó megmozdulás során hatalmas kárt okoztak a tüntetők országszerte. Az Allah, akbart skandáló tömeg kilátásba helyezte, hogy ezúttal sokkal rosszabbra számíthatnak a hatóságok, mint 18 évvel ezelőtt.
2005-ben a több hetes zavargás hullám azt követően indult ki Párizs túlnyomórészt muszlimok lakta külvárosából, Clichy-sous-Bois-ból, mert október 27-én két afrikai származású tinédzser a rendőrök elől menekült, akik ellenőrizni akarták a tartózkodási engedélyüket, ám egy szerencsétlen baleset következtében áramütés érte és életüket vesztették. A hetekig tartó zendülés a főváros külvárosaiból az egész ország területére kiterjedt, aminek az lett a vége, hogy novemberben szükségállapotot hirdettek Franciaországban.
A sajtó is összehasonlította a 2005-ös és a mostani zavargásokat, az Ouest France nevű helyi lap a belügyminisztérium adataira hivatkozva július 3-i cikkében azt írja, hogy míg 2005-ben három hét alatt összesen 10 346 autót gyújtottak fel, addig most egy hét alatt ötezret. Ugyanakkor ezúttal jelentősen magasabb a felgyújtott és megrongált épületek száma, míg 2005-ben 307 ilyen eset történt, addig most ezer épületet rongáltak meg, köztük több városházát, iskolát és egyéb közintézményeket.