Összecsaphatnak az orosz és amerikai erők? + videó

Egy amerikai drón sérüléseket szenvedett Szíriában egy orosz Szu–35-ös vadászgép rakétái miatt, a Pentagon az orosz erők elleni katonai lehetőségeket mérlegeli.

Magyar Nemzet
Forrás: Military Watch Magazine2023. 07. 26. 20:28
Az amerikai erők dróntámadásban megölték az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezet szíriai vezetőjét, Uszama al-Muhádzsirt, 2023.07.07-én. (Fotó: Renard Jean-Michel / Twitter)
Az amerikai erők dróntámadásban megölték az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezet szíriai vezetőjét, Uszama al-Muhádzsirt, 2023.07.07-én. (Fotó: Renard Jean-Michel / Twitter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai légierő központi parancsnokságának beszámolója szerint egy amerikai MQ–9 Reaper drón sérüléseket szenvedett miután egy orosz Szu–35-ös vadászgép rakétákat lőtt ki rá Szíriában. Az amerikaiak sikeresen leszállították a pilóta nélküli légi járművüket, amelynek a légcsavarja sérült meg az eset során.

Az amerikai légierő bírálta „az orosz vadászgépet, amiért az semmibe vette a repülésbiztonsági szabályokat”. Kiemelték, ez nem az első eset, ugyanis a hónap elején ugyancsak egy Szu–35-ös „agresszív manővert” hajtott végre három Reaper közelében, szintén Szíria felett.

Amíg az Egyesült Államok a szíriai polgárháború miatt van a térségben – illetve azért, mert márciusban egy amerikai vállalkozót megölt egy szír dróncsapás –, addig Oroszország Basszár el-Aszad szíriai elnök kérésére érkezett az országba, segítve a területek megtartását és a katonák kiképzést. Részben az orosz–ukrán háború miatt azonban a Kreml kivont csapatokat a közel-keleti országból.

Mint ismert, az Aszad-kormány Szíria területének mintegy felét uralja, a felkelők a török és az iraki határ közelében lévő enklávékban tevékenykednek a török, illetve az amerikai hadsereg védelme alatt. Megjegyzendő, hogy mindezt illegálisan, mivel sem az ENSZ Biztonsági Tanácsától, sem Damaszkusztól nem kaptak engedélyt arra, hogy szíriai területen tartózkodjanak.

Az Egyesült Államokat jelentős nemzetközi bírálatok érték amiatt, hogy az ország olajban gazdag északkeleti régióit elfoglalta, majd szíriai kőolajat termelt ki és adott el, amit a nemzetközi politikával és a nemzetközi joggal foglalkozók széles körben „fosztogatásnak” minősítettek – mutatott rá a Military Watch Magazine katonai szakportál.

Az orosz és a NATO-erők közötti feszültségek továbbra is jelentősek Szíriában, ami arra késztette az Egyesült Államokat, hogy erősítse jelenlétét a régióban, többek között az F–22-es ötödik generációs vadászgépek telepítésével, amelyek feltehetően a szomszédos Jordániában állomásoznak, valamint F–16-os és F–35-ös vadászgépek és A–10-es harci repülőgépek telepítésével a szíriai terület működési hatótávolságán belül.

Az amerikai gépek pedig azzal az orosz Szu–35-ös típussal néznek szembe, amely a becslések szerint több sikeres légi csatát hajtottak végre, mint bármely más hidegháború utáni vadászgéposztály a világon.

Amint arra a Military Watch Magazine az amerikai védelmi minisztériumi (Pentagon) forrásokra hivatkozva beszámolt, a feszültség miatt: 

Washingtonban aktívan mérlegelik a szíriai orosz erők elleni katonai lehetőségeket is.

Borítókép: Illusztráció. Amerikai pilóta nélküli légi jármű (Forrás: Renard Jean-Michel/Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.