Létfontosságú kérdés, hogy a migránslázadást követően elfogadható jövőképe legyen Franciaországnak és a francia embereknek Pierre Brochand szerint, aki interjút adott a Le Figarónak – közölte az Origó.
A következetesen bevándorlásellenes, tudását sok szempontból is a gyakorlatból merítő Pierre Brochand 2002 és 2008 között a befolyásos és nagy hatású Külbiztonsági Főigazgatóság főigazgatója volt, röviden ő volt a francia kémfőnök. Korábban pedig nagykövetként szolgálta Franciaországot, nevezetesen Magyarországon és Izraelben. Ritkán jelenik meg a médiában, mostani interjújának az az alapvető indoka, hogy a Franciaországban kialakult katasztrofális helyzet miatt úgy érezte, hogy meg kell szólalnia – írja az Origó.
A portál szerint Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy sikeres konzervatív elnökök egykori kémfőnökének szavai rendkívül ritkán jelennek meg a sajtóban. Ennek nem az az oka, hogy a nyolcvankét éves Brochand nem akar interjút adni, hanem leginkább amiatt, mert a nemzetközi szinten is jelentős többségben levő baloldali médiumokban nem lehet őszintén vagy tényeken alapulva beszélni a migrációról, az integráció kudarcáról és arról, hogy visszafordíthatatlan folyamatok előtt állunk.
Brochand úgy véli, az, ami most Franciaországban történik, az az ott élő, nem európai származású fiataloknak a francia nemzetállam elleni lázadása.
A helyzet robbant, és ez a bevándorlással kapcsolatos több évtizedes vakság és propaganda eredménye, amelynek következményeit az egykori budapesti francia nagykövet szerint soha nem mérték fel reálisan. Ahogy fogalmaz,
egy „végzetes koktél” jött létre a nyitott és a demokrácián alapuló társadalom, valamint a teljesen más kulturális háttérrel rendelkező, népes diaszpórák bevándorlása közötti találkozásból.
Pesszimista hangulatú elemzése során könnyen arra a következtetésre juthat bárki, hogy már túl késő, és Franciaország elesett.
A szakértő az interjúban arról beszél, hogy a „ migráció betiltása”, azaz a határok lezárása az elővigyázatosság elvének nevében Franciaországban soha nem került komolyan megfontolásra, humanista és a gazdasági megfontolások miatt. Ugyanígy nagyon gyorsan, önkéntes alapon feladták az „asszimilációt” is, ugyanis a hatalmas migráns tömeget már nem lehetett így kezelni.
Az úgynevezett „integráltak” sokkal kevesebben vannak a bevándorlók között, mint a beilleszkedést elutasító migránsok.
„Ebből következik a »szeparáció«, az »elkülönülés«, folytatja Brochand, ami aligha meglepő annak ismeretében, hogy az »elkülönülés« minden »multi-társadalom« természetes hajlama, szabálya, ahol mindenki a lábával szavaz és a sajátjaival bújik össze” – írják.
A teljes szemle az Origó oldalán olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP/Mohamad Salaheldin Abdelg Alsaye)