Egy friss felmérés szerint az amerikaiak 31 százaléka támogatja, hogy az Egyesült Államok katonai erőket vezényeljen Ukrajnába a frontra – derült ki a Redfield & Wilton Strategiai Intézetnek a Newsweek amerikai hírportál számára készített kutatásából.
Amerika háborúba lépését a megkérdezettek negyede se nem támogatja, se nem ellenzi, míg 34 százalék kifejezetten ellenzi a javaslatot. A Newsweek megkereste az amerikai védelmi minisztériumot (Pentagon) is az eredmények kommentálására, ám nem kívántak nyilatkozni.
A július végén készített közvélemény-kutatás kapcsán érdekes, hogy a 27–42 év közöttiek jelentős része támogatta az amerikai csapatok Ukrajnába küldését, ám ennél is aggasztóbb, hogy az ennél a korosztálynál fiatalabbak 47 százaléka „támogatja”, vagy „határozottan támogatja” katonáik harcba küldését.
Az Egyesült Államok messze a legnagyobb támogatója a háborúban álló Ukrajnának a katonai segélyek tekintetében. Az orosz invázió tavaly februári kezdete óta Washington több mint 43 milliárd dollár támogatást küldött Kijevnek.
Azonban a Biden-adminisztráció már a konfliktus kezdetén közölte, hogy amerikai katonák nem vonulnak az ukrán frontra.
Mint arra már számos szakértő felhívta a figyelmet, ha Washington csapatokkal beavatkozna az orosz–ukrán háborúba, az világháborút jelentene, ugyanis Moszkva akkor amerikai katonákat is támadna, amellyel egy NATO-országot támadna, ezzel életre hívva a politikai és katonai szövetség 5. cikkelyét, vagyis a kollektív védelmet.
Noha az Egyesült Államok növelte az Európában állomásozó katonáik létszámát, ennek oka a Fehér Ház szerint NATO-szövetségeseket és a szövetség keleti szárnyának megnyugtatása. Július közepén az amerikai elnök további háromezer tartalékos katona Európába küldését engedélyezte.
Biden mint korábban fogalmazott:
Az Egyesült Államok a NATO minden egyes centiméterét meg fogja védeni Amerika teljes erejével.