Lucy Letby brit ápolónőt azok után ítélték el, hogy bűnösnek találták hét csecsemő meggyilkolásában, amivel ő lett az Egyesült Királyság modern történetének legbrutálisabb sorozatgyilkosa. Az eset tárgyalása több mint tíz hónapig tartott, ami azt jelenti, hogy ez a leghosszabb gyilkossági per az szigetországban.
A 33 éves ápolónő hidegvérrel végzett hét újszülöttel, öt fiúval és két lánnyal az északnyugat-angliai Countess of Chester nevű kórházban, ahol dolgozott.
A többi között szándékosan levegőt fecskendezett korszülöttek infúziójába, vagy inzulinnal mérgezett meg csecsemőket. Letby a 20-as évei közepén járt, amikor 2015 júniusa és 2016 júniusa között megtámadta a csecsemőket rögtön néhány pillanattal azután, hogy szüleik vagy ápolóik elhagyták őket.
Stephen Brearey brit orvos, aki elsőként figyelmeztette a hatóságokat arra, hogy Letby személye és a szokatlan halálesetek között lehet összefüggés, azt mondta, hogy úgy érzi, a kórház vezetői hanyagul viselkedtek azzal, hogy korábban nem léptek kapcsolatba a rendőrséggel.
Az azonban a tárgyalások során nem derült ki, hogy mi volt az egykori ápoló indítéka a védtelen gyermekek megölésére.
A gyászoló szülők, akik megjelentek az elmúlt idők egyik leghosszabb ideig tartó gyilkossági perén, úgy vélik, hogy megtörtént az igazságszolgáltatás, de egyetlen ítélet sem teszi semmissé azt a rendkívüli fájdalmat és haragot, amelyet mindannyiunknak meg kellett tapasztalnunk.
A gyanúsított azonban nem láthatta a kétségbeesett és gyászoló családtagokat, ugyanis nem jelent meg a tárgyaláson, a jogi csapata pedig közölte, hogy a börtönből videókapcsolaton keresztül sem kívánja követni az eljárást.
Letby távolmaradása a vádlottak padjáról csak a legutóbbi eset azon nagy horderejű perek sorában, ahol az elítélt gyilkosok nem jelentek meg. Korábban így tett a londoni Zara Aleena és a kilencéves liverpooli Olivia Pratt-Korbel gyilkosa is.
Ian Acheson professzor, volt börtönigazgató a BBC brit közszolgálati médiának azt mondta, hogy a bíráknak rendelkezniük kellene azzal a jogkörrel, hogy a bűnözőket a tárgyalóterembe kényszeríthessék, hogy azok előtt ítéljék el őket, akiknek kárt okoztak.
Az év elején a brit kormány azt mondta, hogy elkötelezett a jogszabály bevezetése mellett, amelynek értelmében a bűnözőknek a vádlottak padján meg kell jelenniük az ítélethirdetéskor.
Sir Robert Buckland volt igazságügyi miniszter támogatta a bejelentést, mondván, hogy a bűnözőknek szigorúbb következményekkel kellene szembenézniük, ha nem hajlandók megjelenni, például hosszabb büntetést kellene kapniuk. – Az is egy jó megoldás, hogy folyamatosan használjuk a videókapcsolatot is, amikor a vádlottak a börtönből kísérik figyelemmel a tárgyalást vagy akár az ítélethirdetést – tette hozzá Buckland, aki szerint ezzel elkerülhető a zavaró viselkedés, amely felzaklatná az áldozatokat és a szélesebb nyilvánosságot.