Kína felszólította Amerikát: ne adjanak el fegyvert Tajvannak

Kína szerint a lépés súlyosan sérti az egy Kína elvét.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 08. 25. 11:00
Tajvani-szoros, 2023. április 17. Az amerikai haditengerészet által közreadott képen az Arleigh Burke osztályú, irányított rakétával felfegyverzett USS Milius (DDG 69) amerikai romboló áthalad a Tajvani-szoroson 2023. április 16-án, néhány nappal az után, hogy a kínai hadsereg befejezte a Tajvan közelében végrehajtott hadgyakorlatát. Az amerikai haditengerészet rutinmûveletnek minõsítette az áthaladást. MTI/AP/Amerikai haditengerészet Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína pénteken felszólította az Egyesült Államokat, hogy azonnal vonja vissza a tajvani régiónak történő fegyvereladást, mondván, hogy az ügylet súlyosán sérti az egy Kína elvét.

Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője szokásos sajtótájékoztatóján ismét kijelentette, hogy a Tajvannak szánt fegyverszállítások sértik a három kínai–amerikai közös nyilatkozatot is, különösen azt, amelyet a két ország 1982. augusztus 17.-én adott ki. 

Ebben az Egyesült Államok kormánya kinyilvánította, hogy nem törekszik hosszú távú fegyvereladásokra Tajvan számára, továbbá sem mennyiségben, sem értékben nem növeli fegyvereladásait Tajvannak.

Vang azt mondta, hogy az eladás sérti a nemzetközi jogot és a nemzetközi kapcsolatok alapvető normáit is, aláássa Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, veszélyezteti a Tajvani-szorosban a békét és a stabilitást, emellett rendkívül rossz jelzést küld ezzel a Tajvan függetlenségét támogató szeparatista erőknek. Ezért Kína határozottan elutasítja és komoly intézkedéseket fog tenni nemzeti szuverenitásának és területi integritásának érdekében.

Sürgetjük az Egyesült Államokat, hogy kövesse az egy Kína elvét és a három kínai–amerikai közös közleményben foglaltakat, és azonnal vonja vissza a Tajvanra tervezett fegyvereladást

− mondta a szóvivő.

Csu Feng-lien, a kínai államtanács tajvani ügyek hivatalának szóvivője egy újságíró kérdésére válaszolva szintén határozottan kifejezte Peking ellenállását az ilyen ügyletekkel szemben. 

Csu azzal vádolta a tajvani Demokratikus Progresszív Pártot, hogy a tajvaniak nehezen megkeresett pénzét fegyverek vásárlására használja fel, ezzel táplálva a tajvani függetlenség szeparatista tevékenységét. Hozzátette, hogy ez a megközelítés nem vezet a biztonság fokozásához.

Az amerikai Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség (DSCA) a héten jelentette be, hogy az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta az F–16-os vadászrepülőgépekhez szükséges infravörös kereső- és nyomkövető rendszerek és egyéb berendezések eladását Tajvan számára, mintegy 500 millió dollár értékben.

A bejelentésre azután került sor, hogy Laj Csing-tö tajvani alelnök a hónap elején átutazott az Egyesült Államok területén.

 

Borítókép: Az amerikai haditengerészet által közreadott képen az Arleigh Burke osztályú, irányított rakétával felfegyverzett USS Milius (DDG 69) amerikai romboló áthalad a Tajvani-szoroson 2023. április 16-án, néhány nappal az után, hogy a kínai hadsereg befejezte a Tajvan közelében végrehajtott hadgyakorlatát. Az amerikai haditengerészet rutinműveletnek minősítette az áthaladást. (Fotó: MTI/AP/Amerikai haditengerészet)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.