Nem könnyű a diákok élete Franciaországban: a lakhatás költségei, a közüzemi számlák és az élelmiszerek több mint tíz százalékkal lettek drágábbak az elmúlt egy évben.
– A folyamatosan és rohamosan növekvő költségek miatt rengeteg fiatal dönt úgy, hogy inkább nem tanul tovább, mert bizonytalan lenne a megélhetése – erről Hania Hamidi, az UNEF, a legnagyobb francia diákszövetség főtitkára beszélt egy francia rádiónak. Hozzátette, hogy
tíz diákból négynek ki kell hagynia naponta egy étkezést, hogy kijöjjön a pénzéből.
A FAGE francia diákszövetség augusztus 16-án közzétett egy jelentést, miszerint a napi megélhetés viszi el a legtöbb pénzt. Az albérletek ára 9 százalékkal emelkedett, átlagosan már 534 euróba (kb. 206 ezer forint) kerülnek, a telefon és az internet díja 19 százalékkal nőtt, az élelmiszerek ára 15, a közlekedési költségek pedig 7 százalékkal.
A jelentés arról is ír, hogy a 8,9 százalékos inflációs nyomás hatására az első hónap az egyetemen 3024 euróra (1,1 millió forint) is rúghat, ebben benne vannak az egyetemi beiratkozási díjak, az iskolai ellátások, az egészségbiztosítás is.
Ez a szám úgy jött ki, hogy a kutatásban nem vették figyelembe az ösztöndíjasokat, és feltételezik, hogy a hallgatók már nem otthon laknak. Ez az összeg 500 euróval több, mint 2022-ben volt. Az emelkedés miatt több diák dönthet úgy, hogy elmegy dolgozni.
A kutatásban arról is írnak, hogy azok a hallgatók, akik heti 16 óránál több munkát vállalnak, kétszer nagyobb eséllyel hagyják abba az iskolát.
Emmanuel Macron még 2017-ben megígérte, hogy 2022-re 60 ezer új kollégiumot vagy diákszállást építenek, hogy csökkentsék a lakhatási díjakat. Az UNEF jelentése szerint ugyanakkor az elmúlt hat évben mindösszesen 3000 új ház épült fel.
Márciusban ugyanakkor a francia kormány 500 millió eurós ösztöndíjat jelentett be, hogy csökkentsék az infláció rossz hatását – erről Sylvie Retailleau felsőoktatási és kutatási miniszter beszélt korábban. Egy ösztöndíjreform is szóba került, ám egyelőre túl sokat nem lehet róla tudni.