A „mapaganda” kifejezés egy szójáték, amely az angol map, azaz térkép szóból és a propaganda szóból áll össze. Jelentése pedig az, hogy térképpropaganda – erre hivatkoznak sokan a közösségi médiában, miután meglátták, hogyan jelent meg több térkép is az elmúlt időszakban.
Sok ukrán felháborodott azon, hogy több nemzetközi cég és magazin, köztük a National Geographic 2022-es térképe is a Krímet Oroszország részeként tekinti, miközben azt írják, hogy azt Ukrajna követeli. Ez azt a benyomást kelti, hogy Ukrajna az agresszor – írja a Worldcrunch.com.
A németországi, ausztriai és svájci könyvesboltok és oktatási termékeinek oroszlánrésze Ukrajnát ábrázolja különböző változatokban az 1991-es határokon kívül. A helyzet más európai államokban, sőt az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban sem jobb.
A mapaganda része volt az is, amikor korábban Vlagyimir Putyin, orosz elnök az orosz alkotmánybíróság elnökétől kapott egy XVII. századi térképet, amely alátámaszthatná azokat az állításokat, miszerint Ukrajna nem igazi ország, így jogos a területük védelme. Az 1674-es térképet Hubert Jaillot francia térképész készített
De nem ez az első eset a napokban, hogy Oroszország területét másképp ábrázolják. Az oroszországi Tambov városában egy olyan új orosz birodalom térképe látható egy hatalmas hirdetőtáblán, amely magába foglalja egész Közép-,és Kelet-Európát, egy újra felosztott Németországot, Finnországot, Közép-Ázsiát, Mongóliát és Alaszkát is.