„Amit jelenleg látunk, az Oroszország katonai színvonala, de ez nem egy statikus állapot. Az orosz katonai erő, az orosz hadiipar ugrásszerűen fejlődik, növeli a teljesítőképességét, az orosz hadsereg egyre erősödik, és ennek kellőképpen aggasztania kell mindenkit.” – fogalmazott Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei (SZON) hírportálnak.
A portál kérdésére a szakértő a mostani orosz–ukrán háború kapcsán más konfliktusokhoz képest a „tömegháború visszatérésében” látja a legnagyobb különbséget. Szerinte ugyanakkor Moszkva jelenleg nem vet be minden eszközt, ugyanis tartalékol, mert „Oroszországnak készülnie kell egy esetleges konvencionális háborúra a NATO ellen”. Azonban hozzátette, hogy szerinte már nincsennek az orosz „sufniban” csodafegyverek.
A SZON-nak adott interjúban Castel a háború indítása kapcsán az orosz agresszióra emlékeztetett, ugyanakkor szerinte az előzményekhez tartozik, hogy „a NATO kelet felé rohant, Oroszország nyugat felé, s mint két vonatnak, össze kellett ütközniük egy még semleges területen”. Hozzátette:
Ez a háború bele volt huzagolva Európa földrajzába, geopolitikájába és a két tömb stratégiai kultúrájába.
A háború természete kapcsán kiemelte, hogy a védelem sokkal erősebbé vált, mint a támadás, amely viszont bonyolultabb lett haditechnikai és katonai szociológiai okok miatt. Az orosz gyors sikerek elmaradását a szakértő az „orosz tervezési hibákban” látja, amely egy olyan tömegháborúhoz vezetett, amelyre senki sem volt felkészülve.