Egyre inkább éleződik a feszültség a két szövetséges ország, Ukrajna és Lengyelország között. A helyzet Varsó és Kijev között azután romlott meg, hogy a lengyelek is úgy döntöttek, hogy saját nemzeti hatáskörben meghosszabbítják az ukrán gabonára kivetett importtilalmat, amelyre Brüsszel nem volt hajlandó. Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, ezután Ukrajna úgy döntött, hogy pert indít Lengyelország, Magyarország és Szlovákia ellen.
Szakértő: Ukrajna katonai kudarcai és a korrupciós botrányok állhatnak Kijev keménykedései mögött
Megromlott a korábban sziklaszilárdnak tűnő barátság a lengyelek és az ukránok között. Ukrajna embargót vezet be több lengyel termékre is.
A viszony romlását jelzi az is, hogy a New Yorkban tartózkodó Andrzej Duda lengyel elnök újságírókhoz szólva Ukrajnát fuldokló emberhez hasonlította, aki a kapkodásával a segítségére sietőket is magával rántja.
További Külföld híreink
Az ukrán vezetés bosszúba kezdett. Szankciókat vezettek be egyes lengyel termékekre, ez lehet a válasz arra, hogy nyugati szomszédjuk sem engedi be az országba a gabonájukat. Az Ukrinform ukrán hírportál cikke szerint Ukrajna embargót vezet be a lengyelországi hagymára, paradicsomra, káposztára és almára.
Tarasz Kacska, Ukrajna gazdasági és kereskedelmi miniszterhelyettese a döntéssel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy öt hónapos tárgyalások után Kijev elvesztette reményét az ukrán mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos kérdések rendezésének vonatkozásában. Éppen ezért az ukrán kormány szeptember 18-án pert indított Lengyelország, Szlovákia és Magyarország ellen. Hozzátette: be akarják bizonyítani, Lengyelországnak nincs joga ilyen intézkedéseket bevezetni.
Kiemelte: Ukrajna azért döntött az embargó bevezetése mellett, hogy meggyőzze Varsót, hogy lépjen egy lépést hátra, és fogadja el az Európai Unióval együttműködésben kidolgozott gabonakereskedelmi engedélyezési mechanizmust. Kacska hangsúlyozta, hogy Kijev erőfeszítései nem a Lengyelországgal fennálló kapcsolatok rontására irányulnak, hanem a vitarendezés civilizált módszereinek kidolgozására.
A Lengyelországban élő ukrán menekültekre is hatással lehet a két ország közt hirtelen megromló viszony. A Bloomberg hírügynökség arról ír, hogy Lengyelország valószínűleg csökkenteni fogja az általa befogadott ukrán menekültek pénzügyi támogatását. Ez a döntés pedig még inkább alááshatja a szomszédjával fennálló kapcsolatokat. Az ukránoknak már csak azért is fájdalmas lehet a lengyelekkel való vita, mert a varsói kormány Ukrajna egyik leglelkesebb támogatója az orosz invázió elleni védekezésben, pénzügyi és katonai segítséget adnak, valamint átjáróként szolgálnak a nyugati utánpótláshoz, amire az ukránoknak szükségük van.
A Magyar Nemzet által megkérdezett szakértő szerint nem egyszerű racionális magyarázatot találni arra, hogy mi lehet az oka annak, hogy így megromlott a lengyel–ukrán viszony. Bendarzsevszkij Anton lapunknak adott nyilatkozatában hangsúlyozta: Lengyelország Ukrajna legfontosabb szövetségesének és támogatójának számít. Az egyetlen kézenfekvő válasz a belpolitika lehet.
Ukrajna azért keményít a retorikáján, mert a katonai kudarcok és a korrupciós botrányok mellett a vezetésnek meg kell mutatnia a lakosságnak, hogy ahol teheti, keményen lép fel, és képviseli Ukrajna érdekeit – még a szövetségeseivel szemben is. Lengyelországban pedig valószínűleg ugyancsak kapnak az alkalmon. A lengyel választások előtt fontos lehet a kormánypártnak megfognia azokat a szavazókat, akik esetleg elégedetlenek az Ukrajna iránti politikával, vagy elégedetlenek a menekültek befogadásával. Ezért a lengyel politikai kommunikáció is bekeményít
– mondta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.
A szakértő szerint a mostani vitából egy kommunikációs eszkalációs spirál lehet, amikor a felek egyre keményebb nyilatkozatokkal ostorozzák egymást. Bendarzsevszkij Anton úgy véli, hogy Ukrajna számára Lengyelország kritizálása – főleg a választások előtt – egy stratégiai hiba, egy zsákutca.
Inkább konstruktív megállapodásokra lenne szükség a háttérben. Ugyanakkor az is igaz, hogy a lengyel kormánypártnak a választások előtt erélyes fellépést kell demonstrálnia, tehát konstruktív megoldásokra lengyel oldalon sem nyílik megoldás. A két ország közötti viszony politikai szinten megromolhat, de nagyon kurzusváltásra semmi esetre sem számítok, hiszen Lengyelország számára Oroszország visszaszorítása és emiatt Ukrajna támogatása nemzeti, stratégiai érdek
– tette hozzá.
A szakértő ugyanakkor arra számít, hogy bizonyos kérdésekben, így például az ukrán export vagy az ukrán menekültek esetében lesznek a jövőben súrlódások.
Közben meghökkentőnek és igazságtalannak nevezte szerdán Marcin Przydacz államtitkár, a lengyel elnöki hivatal külügyi irodájának főnöke Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az ENSZ 78. ülésszakán elhangzott, az ukrán gabonaexportra vonatkozó szavait – írja az MTI.
Hallottam azt a kijelentést. Csak azt mondhatom, hogy ezek a szavak meghökkentők, de igazságtalanok is
– válaszolt az államtitkár a lengyel közszolgálati rádió kérdésére. Przydacz arra reagált, hogy Zelenszkij előző napi beszédében kijelentette:
Egyes európai barátaink a politika színházában szolidaritást színlelnek, miközben egy gabonathrillert valósítanak meg.
Az ukrán elnök szerint az ilyen országok valójában segítik előkészíteni a színpadot egy moszkvai színész számára.
Az ukrán kormányzat igazából eltaszítja az őt támogató kezeket
– jelentette ki Przydacz Zelenszkij nyilatkozatára reagálva.
Emlékeztetett: Lengyelország az utóbbi hónapokban kulcsszerepet játszott az Ukrajnát támogató politikában. Annak kapcsán, hogy Lengyelország szeptember 16-tól nemzeti hatáskörben valósítja meg az Európai Bizottság által feloldott, az ukrán búzát, kukoricát, repcét és napraforgómagot érintő behozatali tilalmat, az államtitkár rámutatott: Lengyelország továbbra is lehetővé teszi az ukrán gabonafélék tranzitját a saját területén keresztül. A kijevi vezetésnek azt is szem előtt kellene tartania, hogy az Ukrajna számára szükséges áruk többsége Lengyelországon át érkezik – jegyezte meg. Przydacz aláhúzta: a lengyel gazdasági érdekek védelmétől eltekintve, biztonságpolitikai szempontból fontos, hogy Varsó támogassa Kijevet az ukrajnai háborúban.
Minél messzebb van az orosz hadsereg a lengyel határtól, annál jobb
– jelentette ki.
Varsó kész tárgyalni Kijevvel a gabonaexportról – erről Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszter beszélt szerdán, reagálva ukrán hivatali partnere aznapi kijelentésére, miszerint Ukrajna megegyezésre törekszik az ügyben.
Lengyelország várja az ukrán gabonával összefüggő probléma megoldását célzó megbeszéléseket, készen áll az erről szóló tárgyalásokra – mondta el Telus a PAP hírügynökségnek. Hangsúlyozta, Varsó nyitott olyan megoldás keresésére, amely „megvédené a lengyel piacot, a lengyel gazdákat és segítené Ukrajnát”.
A miniszter ilyen megoldásként említette a gabonatranzitot, valamint azt, hogy az ukrán termékekre vonatkozó tilalmi lista legyen rugalmas, módosítható, tegye lehetővé például egyes termékek importját oda, ahol erre igény van. Egyúttal jobb lenne, ha a megoldás tartós lenne, és az Európai Unió vezetné be – fűzte hozzá Telus.
A közelgő lengyelországi választások előtt a megromló helyzetet kihasználhatja a lengyel ellenzék, és tovább építheti a kampányát az oroszellenességre – mondta Bendarzsevszkij Anton a Magyar Nemzetnek.
A PiS számára az ukrán nyilatkozatokat értékelhetik akár hátba szúrásnak is, ami középtávon elronthatja a politikai kapcsolatokat. Ugyanakkor összességében a lengyel kormány kemény nyilatkozatai valószínűleg inkább tovább javíthatják a pozícióikat, és hatással lehetnek azokra a választókra, akik nem tartották kellően határozottnak vagy nemzetinek a PiS külpolitikáját.
– nyilatkozta lapunknak a szakértő.
Borítókép: Kukoricát rakodnak Ukrajnában (Fotó: NurPhoto/AFP/Oleksandr Lapin)
További Külföld híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezHáborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
David Pressman bejelentette lemondását
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Farkasóra: ezért ébredünk fel hajnali három és négy óra között
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Akcióban a TEK Budapesten: mesterlövészek a háztetőkön a nyolcadik kerületben – megszólalt a rendőrség
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Olvasóink többsége a görögök ellen küldené harcba a válogatottat
Magyarellenes rágalmak régen és most
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
K...rva nagy következmények
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezHáborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.