Az Izrael által fejlesztett légvédelmi rendszer az elmúlt években számos esetben bizonyította a hatékonyságát, mikor a terroristák által kilőtt rakéták elfogásáról volt szó.
Az országot jelenleg tíz ilyen rendszer védi, mely három részből áll: egy radarállomásból, egy irányítóközpontból és egy tüzelőállásból. A stratégiai pontokon felállított légvédelmi rendszerek nagyjából 4–70 kilométeres körzetben minden rövid hatótávú célpontot, például rakétákat, tüzérségi lövedéket, drónokat képesek hatástalanítani, az időjárási körülményektől és napszaktól függetlenül.
A radar a kilövést követően néhány másodperc alatt nem csupán észleli a közeledő fenyegetést, de röppályájából azt is képes kiszámolni, hogy várhatóan hova fog becsapódni – ha pedig nem lakott területet veszélyeztet, nem avatkozik közbe. Ez a képessége több okból is lényeges. Egyrészt, mert a lövedékek hatástalanítására úgynevezett Tamir rakétákat lőnek ki, melyek egyébként a célpont mellett robbannak fel. Egy ilyen rakéta viszont akár hatvanezer dollárba, tehát 18 millió forintba (egyes becslések még magasabb árat emlegetnek) is belekerül, tömeges használatuk tehát meglehetősen drága. Másrészt azért, mert egy tüzelőállás húsz rakétával van felszerelve, így a rendszer könnyen túlterhelhető lenne.
A világszínvonalú, légi és tüzérségi célok felderítésére és nyomon követésére alkalmas izraeli radarrendszer a Magyar Honvédség szolgálatába áll a jövőben. Az izraeli Iron Dome, vagyis a Vaskupola légvédelmi rendszer részeként már bizonyított, a lokátorok egyes egységeinek gyártásába pedig a magyar hadiipar is bekapcsolódik.
Borítókép: Az izraeli hadsereg tagjai fedezékbe vonulnak Ashkelonban (Fotó: AFP/Ahmad Gharabli)