Szöveges üzenetben szólították fel a Brüsszelben tartózkodó svédeket keddre virradóra, maradjanak biztonságos helyen és ha az utcán járnak, semmilyen svéd jelképet, zászlót ne vigyenek magukkal. A héten a göteborgi zsidó hitközség tagjainak szintén hasonló üzenetet küldött az iszlám fenyegetések miatt, csak épp zsidó jelképekkel kapcsolatban. De a svéd jelképek használatának mellőzése nem korlátozódik Belgiumra. Kedd este U21-es futballmecset játszanak a svédek Georgiában, a svéd labdarúgó szövetség arra kérte a szurkolókat, mellőzzék a svéd mez használatát, a helyszíni hatóságok pedig magasabb biztonsági szinttel védik a svéd csapatot.
A svéd társadalom kénytelen-kelletlen kezdi megszokni, hogy minden napra jutnak lövöldözések, késelések, robbantások Svédország-szerte, amely egyértelműen migrációs hátterű bandák egymás közti leszámolásaihoz köthetők.
A svédek igyekeznek magukat azzal nyugtatni – annak ellenére, hogy időnként vétlen, épp arra járók is áldozatul esnek –, hogy a fegyveres agressziót egymás közt követik el a migránsok, pedig egyértelmű, a Közel-Kelet problémáit és terrorizmusát a békés és jóléti országba importálták az elmúlt években, évtizedekben. Ugyanakkor ennyire még sohasem dörgölték a svédek képébe, hogy azért gyűlölik őket, mert svédek. Kedd délelőtti sajtótájékoztatóján ezt a miniszterelnök is elismerte.
Ulf Kristersson azt mondta, a támadás Svédország ellen irányult és pusztán azért lőtték agyon a két férfit, mert svédek voltak. A kormányfő szerint sötét időket élünk, soha nem volt még ilyen magas a svédek ellen irányuló fenyegetettség, mint most. Kristersson arról is beszélt, hogy Belgiumban menedéket kérő, Abdesszamad Lasszúdként beazonosított tunéziai illegális bevándorló korábban megfordult Svédországban is, amit kedd délután a svéd nemzetbiztonsági szolgálat is megerősített. A szervezet közlése szerint tíz évvel ezelőtt Svédországban tartózkodott, más identitást használva.
A hétfő este a brüsszeli stadionban lévő hétszáz svéd szurkoló egyike a 2006 és 2014 közötti svéd miniszterelnök, Fredrik Reinfeldt volt. Őt, honfitársaival ellentétben, akiknek sok órát kellett várniuk arra, hogy elhagyhassák a létesítményt, a terrortámadást követően azonnal kimenekítették a stadionból. Reinfeldt hivatali idejében feltétlen támogatója volt a migránsok korlátlan befogadásának, és ugyan kilenc éve felhagyott a politikával, egy tavalyi Dagens Nyheternek adott interjúban megerősítette korábbi nézeteit, és buzdította az új jobboldali kormányt, hogy – szándékukkal ellentétben – ne korlátozzák a migránsok befogadását. A sors iróniája, hogy most saját bőrén kellett a volt kormányfőnek megtapasztalnia, milyen következményekkel jár a nyugat-európai bevándorláspolitika.
Mindkét, a brüsszeli terrortámadásban meghalt áldozat svéd férfi volt, egyikük hetvenes, a másikuk pedig a hatvanas éveiben járt, közölte svéd külügyminisztérium. A férfiak közül az idősebb Stockholmban lakott, a másik külföldön.
Borítókép: Rendőrök Brüsszel Schaerbeek nevű negyedében, amelynek egyik kávézójában a hatóságok lelőttek egy felfegyverzett tunéziai menedékkérőt 2023. október 17-én (Fotó: MTI/AP/Martin Meissner)