Az Európai Parlament Gazdasági Bizottsága (ECON) kedden vitatta meg az uniós gazdasági kormányzás reformját. Győri Enikő fideszes EP-képviselő felszólalásában elmondta: – A reformra szükség van. A cél, hogy a növekedés feltételeinek megteremtése és a felelős gazdálkodásra ösztönzés egyensúlyban legyen. Az új szabályoknak biztosítaniuk kell a tagállamok közötti egyenlő bánásmódot, valamint azt, hogy az Európai Bizottság ne élhessen vissza mérlegelési jogköreivel.
A képviselő hangsúlyozta: az adósságcsökkentés során objektív célérték kell, ez a garancia arra, hogy az Európai Bizottság elfogulatlanul kezelje a tagállamokat. Jó irány lenne az is, hogy a tagállamok maguk tehetnének javaslatot a bizottságnak a saját költségvetési pályájukra – mutatott rá.
Győri Enikő szerint három területen kell előrelépni: – Először is, az adósságfenntarthatósági elemzés (DSA) feltételezésekre támaszkodik, ezért erre nem lehet döntést alapozni, melynek lehetséges következménye például hogy egy tagállam ellen túlzottdeficit-eljárást indítanak. Egy, a tagállamok által elfogadott objektív módszertanra van szükség. Továbbá az uniós országok gazdaságpolitikáinak összehangolása során meg kell tartanunk az eredeti fókuszt: az államháztartás fenntarthatóságának biztosítását. A szociálpolitika beemelése ideológiai vitákhoz és a tagállami mozgástér elvesztéséhez vezetne – fejtette ki.
A képviselő sajnálatát fejezte ki, hogy a reformot is lopakodó hatáskörbővítésre használná az Európai Parlament.
– Nem szabad összekeverni az uniós intézmények szerepét. A parlament egy politikai testület, amelynek nem lehet köze a tagállamok költségvetési terveinek felügyeletéhez – hangsúlyozta Győri Enikő.