Az al-Dafra városában működő létesítmény évente több mint kétmillió tonna szén-dioxid-kibocsátást fog megspórolni − közölte a projektben részt vevő Jinko cég elnöke, Charles Bai. Azt mondta,
ez nagyjából nyolcszázezer autó károsanyag-kibocsátásának felel meg.
A fővárostól, Abu-Dzabitól nagyjából harminc kilométerre délre található naperőmű mintegy 21 négyzetkilométer területet foglal el a sivatagban. A napelemek a Nap állásával együtt mozognak, és robotizált takarítóegységek tartják őket tisztán a homoktól és portól. A létesítmény honlapja szerint a naperőmű teljesítménye két gigawatt, és mintegy 160 ezer háztartást fog ellátni energiával.
Az Arab(Perzsa)-öbölbeli államok az elkövetkezendő hét évben háromszorosára tervezik emelni a megújuló energiaforrásaik mennyiségét. A célkitűzés, hogy 2050-re elérjék a klímasemlegességet.
A november 30-án kezdődő dubaji klímacsúcson központi szerepet fog játszani a fosszilis energiahordozók, így az olaj, a földgáz és a szén jövőbeli felhasználásának kérdése. Az idei klímacsúcs elnöke Szultán Ahmed el-Dzsaber, aki iparügyi miniszteri tisztsége mellett az ADNOC állami olajtársaság vezetője is. Dzsaber egyben a Masdar megújuló energiaforrásokért felelős állami konszern alapítója. A Masdar egy másik állami vállalattal, a TAQA holdinggal közösen hatvanszázalékos tulajdonosa az al-dafrai napenergia-projektnek.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Kurucz Árpád)