Az Európai Bizottság egy nemrég kiadott jelentésében úgy véli, hogy Ukrajna maradéktalanul teljesítette a tagjelölti státusz eléréséhez szükséges hét pontból négyet.
Ukrajnának az elmúlt időszakban sikerült módosítania az ukrán alkotmánybíróság bíráinak kiválasztási eljárásáról szóló jogszabályok végrehajtását a Velencei Bizottság ajánlásainak megfelelően. Emellett Ukrajna létrehozott egy bizottságot, amely a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsba jelöltek ellenőrzésének befejezése és az ukrán bírák magas szintű minősítő bizottságának létrehozásáért felel.
Harmadikként a pénzmosás elleni jogszabályokat módosították olyan formán, hogy az Európai Unió által elfogadott előírásoknak megfeleljen, és teljes reformot hajtottak végre a bűnüldözési ágazatban.
Az Európai Bizottság szerint ugyanakkor Ukrajnának még dolgoznia kell a másik három kritérium teljesítésén, különösen a korrupció elleni küzdelem tekintetében.
Ukrajnának továbbra is el kell fogadnia a NABU létszámának növeléséről szóló törvényt, és a korrupció megelőzéséről szóló törvényből el kell távolítania azokat a normákat, amelyek az ellenőrzési folyamaton már átesett vagyonok ellenőrzésének folytatását korlátozzák
– áll a jelentésben.
Ami a nemzeti kisebbségekre vonatkozó jogszabályok reformját illeti, a jelentések szerint a Velencei Bizottság ajánlásait továbbra sem hajtották végre maradéktalanul.
Ukrajna 2022-ben nyerte el az uniós tagjelölti státuszt. Az Európai Bizottság ugyanakkor egy cselekvési tervet adott át Ukrajnának, amelyet végre kell hajtania az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. Korábban a Politico azt írta, az EU arra készül, hogy 2023 decemberében hivatalosan is bejelentse a csatlakozási tárgyalások megkezdését.