„A folyótól a tengerig.” Ártatlan mondatnak tűnhet, de ez
a palesztin jelmondat valójában Izrael állam teljes elpusztítására utal.
És ezt a mondatot posztolta nemrég Rossana Rodriguez-Sanchez, a chicagói városi tanács egészségügyi bizottságának vezetője – számol be róla a Fox News amerikai televíziós hálózat.
Hogy a tanácsos asszony tisztában volt-e a jelmondat jelentésével, azt nem tudni, azonban nem ő az első amerikai politikus, aki hasonló megnyilvánulással keltett megütközést. A napokban Rashida Tlaib képviselőt marasztalták el a kifejezés használata miatt, akit demokrata képviselőtársai élesen bíráltak.
Az, hogy ezek a szavak szerepelnek a Hamász alapító okiratában, mindent elmond, amit a jelentéséről tudni kell
− írta Ritchie Torres New York-i demokrata képviselő az X-en.
Rodriguez-Sanchez később visszavágott a kritikusoknak.
A gyarmatosított népek felszabadításáról szóló szlogen dühíti az embereket, miközben nézik, ahogy Izrael népirtást követ el, civileket bombáz, a robbanás a csecsemőktől az idősekig minden korosztályt darabokra tép… Több mint 10 ezren haltak meg és még többen tűntek el a romok alatt. Menj, keresd meg a lelked
− írta egy újabb X-posztban.
Chicago demokrata városi vezetése nem volt hajlandó kommentálni a tanácsos véleménynyilvánítását.
Eközben egy republikánus és egy demokrata szenátor azzal fordult az ENSZ-hez, hogy nyilvánítsa terrorszervezetté a Hamászt és léptessen életbe szankciókat a palesztin terrorszervezet ellen. James Lankford és Jacky Rosen szerint az Izrael elleni október 7-i támadás bebizonyította, hogy a Hamász nem különbözik az ENSZ által elismert és szankciókkal sújtott más terrorcsoportoktól.
A közelmúlt eseményei bebizonyították, hogy a Hamász akciói, taktikái és kinyilvánított céljai sok tekintetben nem különböznek az Al-Kaidáéitól, az ISIS-éitől és más, az ENSZ által szankcionált terrorszervezetekéitől
− írták a szenátorok levelükben, amelyet a Fox News idézett.
Az ENSZ-szel ellentétben számos ország már terrorszervezetté nyilvánította a Hamászt, köztük Ausztrália, Japán, Izrael, Kanada, Paraguay, Új-Zéland és az Egyesült Királyság. Így tett az Európai Unió is, Svájc pedig épp most vizsgálja ennek jogi lehetőségét – világítottak rá a szenátorok.
A Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövetnek címzett levelet további harminckét szenátor írta alá, republikánusok és demokraták egyaránt.
Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/AP/The Canadian Press/Peter Power)