Törökország továbbra is az Európai Unió kulcsfontosságú partnere

Ankara több alakalommal bizonyította tárgyalásokban játszott fontos szerepét.

2023. 11. 30. 5:15
VÁRHELYI Olivér; BORRELL FONTELLES, Josep
Brüsszel, 2023. november 29. Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai fõképviselõje (b) és Várhelyi Olivér, a bizottság bõvítésért és szomszédságpolitikáért felelõs tagja az EU és Törökország közötti kapcsolatokról szóló jelentés ismertetõjén a bizottság heti rendes ülését követõen Brüsszelben 2023. november 29-én. MTI/EPA/Olivier Hoslet Fotó: Olivier Hoslet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság (EB) és a főképviselő közös közleményt fogadott el az EU–Törökország politikai, gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok jelenlegi helyzetéről, az Európai Tanács 2023. június 29–30-i ülésén meghatározott feladatot követően. A közlemény szerint az EU-nak továbbra is stratégiai érdeke fűződik a stabil és biztonságos környezethez a Földközi-tenger keleti részén, valamint a Törökországgal való együttműködő és kölcsönösen előnyös kapcsolat kialakításához.

Mindezt megelőzően november 8-án az Európai Bizottság közzétette a bővítési politikáról szóló 2023. évi közleményét és a Törökországról szóló országjelentését, amely a csatlakozási folyamat jelenlegi állását tükrözi. Az országjelentés azt írja:

Törökország továbbra is az Európai Unió kulcsfontosságú partnere és tagjelölt ország.

Az EU–Törökország kapcsolatok jelenlegi helyzetének bemutatása érdekében sajtótájékoztatót is tartottak Brüsszelben. Az EB részéről elhangzott, hogy 

„lehet, hogy nem mindenhol értünk egyet, de biztosan több az, ami összeköt bennünket, mint ami elválaszt”.

Várhelyi Olivér bővítési biztos az Európai Unió és Törökország közötti politikai, gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokról szóló uniós bizottsági jelentés bemutatásakor elmondta, a brüsszeli testület az EU és Törökország között 2016-ban létrejött migrációs megállapodás hatékonyságának növelését szeretné, egyebek mellett a határellenőrzés erősítése révén az illegális migráció megállítása, valamint a szervezett bűnözői csoportokkal és az embercsempészekkel szembeni fellépés érdekében.

Olyan témákat érintett a magyar uniós biztos, mint:

  • Az EU–török migrációs megállapodás visszafogadásra vonatkozó bekezdéseinek megerősítése,
  • Vízumkönnyítés a lakosok és vállalatok közötti kapcsolatok erősítése érdekében,
  • Az állami és magánbefektetések érdekében a konnektivitás, a digitális és zöldátállás, valamint a közlekedési kapcsolatok fokozása.

Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a sajtótájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva kiemelte, hogy 

Ankara több alakalommal bizonyította tárgyalásokban játszott fontos szerepét, legutóbb azáltal, hogy aktívan részt vett azon szolidaritási folyosóról szóló megállapodás létrehozásában, amely hozzájárult az ukrán gabona tengeri szállításához.

Úgy az EU, mint Törökország érdeke, hogy a béke és stabilitás helyreálljon a Közel-Keleten – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője. 

Borítókép: Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Várhelyi Olivér, a bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja az EU és Törökország közötti kapcsolatokról szóló jelentés ismertetőjén (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.