Az amerikai hadsereg 2024-ben szárazföldről indítható közepes hatótávolságú rakétákat tervez telepíteni az indo-csendes-óceáni térségbe, ahol egészen eddig a hidegháború óta nem volt ilyen fegyvere. Mindezt azért, hogy elrettentse Kínát.
A lehetséges fegyverek között szerepel a Standard Missile–6 (SM–6) és a Tomahawk cirkálórakéta szárazföldi változata is, ezen rakéták hatótávolsága 500 és 2700 kilométer között van.
Ez lehet az USA első telepítése azóta, hogy a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződés, vagyis az INF-szerződés 2019-es felmondása óta. A megállapodás, melyet még 1987-ben kötöttek meg az akkori Szovjetunió vezetőivel, megtiltotta a részes feleknek, hogy 500–5500 kilométeres hatótávolságú szárazföldi rakétát telepítsenek.
Mindeközben,
Kína – az ország nem volt részese a szerződésnek, s így nem is vonatkozott rá semmilyen megkötés – tovább bővítette közepes hatótávolságú rakétáinak arzenálját.
A Pentagon Kína katonai erejéről szóló éves jelentése szerint Pekingnek jelenleg 1500 rakétája van, amelyek hatótávolsága 1000–5500 km.
Ron Phillips, az amerikai hadsereg Csendes-óceáni Parancsnokságának szóvivője nem árulta el, hogy a rakétákat pontosan mikor és hova fogják telepíteni. Elemzők úgy vélik, hogy az elsődleges helyszínek a guami amerikai katonai támaszpontok lehetnek. Az Asia Nikkei hírpotál szerint Japán és a Fülöp-szigetek nem szívesen fogadnak új amerikai katonai képességeket, mivel attól tartanak, hogy Kína célpontjává válnak egy fegyveres konfliktus esetén a térségben.
Guam stratégiailag kritikus helyszínné vált az Egyesült Államok katonai műveletei számára a Csendes-óceán nyugati részén, a sziget mintegy négyezer kilométerre fekszik Kínától.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Unsplash)