A jobboldal mentheti meg Macront?

Ha nem születik megoldás, az elnök visszavonja az új bevándorlásról szóló javaslatot.

Forrás: MTI2023. 12. 14. 7:14
FRANCE-POLITICS-DEFENCE-CEREMONY French Prime Minister Elisabeth Borne arrives to attend a National hommage to Jean-Louis Georgelin, a former French army chief in charge of restoring Paris's emblematic Notre-Dame cathedral, at the Hotel des Invalides in Paris, on August 25, 2023. General Jean-Louis Georgelin, 74, died on August 19, 2023 during a mountain hike in the Pyrenees mountain. (Photo by CHRISTIAN HARTMANN / POOL / AFP) Fotó: Europress/AFP/Christian Hartmann
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két nappal azután, hogy a francia nemzetgyűlés vita nélkül elvetette a kormány új bevándorlási törvénytervezetét, Elisabeth Borne miniszterelnök szerdán fogadta az ellenzéki jobbközép Köztársaságiak elnökét, Eric Ciotti-t, valamint a párt szenátusi és nemzetgyűlés frakcióvezetőjét, Bruno Retailleau-t és Olivier Marleix-t annak érdekében, hogy kompromisszumos megoldást találjanak a parlamenti végszavazás előtt. A vezető jobboldali politikusok nem kívántak többet egyeztetni a javaslatot több mint egy éve erőltető Gérald Darmanin belügyminiszterrel, akit azzal vádolnak, hogy „folyamatosan sértegeti” őket, ellentétben a miniszterelnökkel, akit „egy kicsit tisztelettudóbbnak” tartanak.     

A belügyminiszter azonban jelen volt a találkozón, amely megnyitotta az utat ahhoz, hogy a nemzetgyűlés és a szenátus vegyes bizottsága hétfőn megalkosson egy kompromisszumos szöveget.

A szöveget a jobboldali többségű szenátus november közepén már elfogadta, de az eredeti javaslatot jelentősen szigorította. A nemzetgyűlésben a kormánypárt csak relatív többséggel rendelkezik, a javaslat elfogadásához szüksége van ellenzéki támogatására is.

Amennyiben a vegyes bizottság megállapodásra jut, a parlament kedden tartja a végszavazást − jelentette be szerda este a parlamenti kapcsolatokért felelős tárca.     

Emmanuel Macron államfő kedd este közölte, hogy vagy megszületik a végleges megoldás a vegyes bizottságban, vagy a kormány visszavonja a törvénytervezetet. 

Az elnök kizárta, hogy kudarc esetén feloszlatja a nemzetgyűlést, ahogyan azt a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés követeli.

Az eredeti kormányjavaslat két lényeges intézkedést tartalmaz: a kitoloncolások végrehajtásának hatékonyabbá tételét a kiutasított külföldi állampolgárok esetében, valamint hatékonyabb társadalmi integrációt a menekültek és mindazok számára, akik Franciaországban maradhatnak. Ez utóbbi részeként a kormány 

a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban jelenleg feketén dolgozó külföldiek helyzetét legalizálná, azaz munkavállalási és tartózkodási engedélyt adna nekik. Ezt a passzust a jobboldal nem támogatja.

A szenátus szigorította a családegyesítés kritériumait, legalább ötéves franciaországi tartózkodáshoz kötötte a családi és a lakhatási segélyekre való jogosultságot, és megszüntette az illegális bevándorlóknak eddig járó állami orvosi ellátást.

A szenátusban kikerült a megszavazott javaslatból a mintegy 700 ezerre becsült külföldi feketemunkások legalizálását célzó intézkedés és a menedékkérők integrációjának javítása, és bekerültek olyanok, amelyek megkönnyítik a bűnelkövető illegális bevándorlók kitoloncolását.

A nemzetgyűlés hétfőn kezdte volna meg a szenátus által elfogadott változat vitáját, de a Zöldek azt indítványozták, hogy az alsóház vita nélkül utasítsa el a javaslatot, mert az idegengyűlölő és diszkriminatív elemeket tartalmaz. Az indítványt a teljes baloldal és a Nemzeti Tömörülés, valamint a Köztársaságiak is megszavazták, amire évtizedek óta nem volt példa.  

Hivatalos adatok szerint Franciaországban 5,1 millió külföldi él jogszerűen, ez a lakosság 7,6 százaléka. A menekültek száma félmillió, és becslések szerint 700 ezer illegális bevándorló tartózkodik az ország területén.

A francia statisztikai hivatal, az INSEE adatai szerint 2021-ben hétmillió bevándorló, azaz nem francia állampolgárként külföldön született ember élt Franciaországban, ami a teljes lakosság 10,3 százalékának felel meg. Közülük 2,5 millió az országba érkezése óta kérte és megkapta a francia állampolgárságot.

Borítókép: Elisabeth Borne francia miniszterelnök (Fotó: Christian Hartmann/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.