Jevgenyij Sztanyiszlavov magyarországi orosz nagykövet a TASZSZ-nak adott interjúban a két ország kapcsolatairól beszélt, és válaszolt arra a kérdésre, hogy miért találkozott Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal Pekingben:
Szeretném felhívni a figyelmet Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin szavaira, miszerint Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem magyarbarát politikus, akinek van bátorsága megvédeni népe érdekeit
– fogalmazott a nagykövet.
Sztanyiszlavov szerint semmi szokatlan nincs abban, ha egy csúcstalálkozón két ország vezetői találkoznak, és személyes megbeszélést is tartanak. Másrészt azért sincs semmi szokatlan ezen a találkozón, mivel ezt megelőzően hosszú éveken át, 2013-tól kezdve szinte minden évben találkoztak országaink vezetői – tette hozzá a nagykövet. Mint mondta, úgy hiszi, hogy
ezért hangsúlyozta Vlagyimir Putyin a tárgyalásokat követően, hogy „Magyarország azon kevés európai országok egyike, amellyel Oroszország kétoldalú kapcsolatokat tart fenn és fejleszt”, és jegyezte meg, hogy „az elmúlt évtizedekben kizárólag egymás érdekeinek figyelembevételével épültek a kapcsolatok, minden pozitívumra támaszkodva, amit a múltból örököltünk”.
Putyin különösen nagyra értékelte, hogy Magyarországgal nemcsak a kétoldalú kapcsolatokról, hanem a világ és az európai helyzetről is eszmecserét folytathatnak, annak ellenére, hogy álláspontjaink nem mindig esnek egybe – mondta Jevgenyij Sztanyiszlavov. A beszélgetés során különösen az ukrán konfliktus témáját érintették. Erről az orosz vezető a tárgyalásokat követően részletesen beszélt, hangsúlyozva, hogy a valamiféle békés rendezés lehetséges kilátásainak megvitatása kapcsán elsőként az ukrán elnöknek az Oroszországgal folytatott tárgyalásokat tiltó rendeletét kell visszavonni.
Míg tavaly több mint 80 százalékkal nőtt a két ország közötti kereskedelmi forgalom, addig az idei év első hét hónapjában 35 százalékkal csökkent – vetette fel az TASZSZ tudósítója.
Az Európai Unió országunkkal szembeni egyoldalú korlátozó intézkedései miatt az ígéretes kétoldalú projektek portfóliója természetesen számos fejlesztést veszített, ami azt jelenti, hogy a kétoldalú kereskedelem növekedési potenciálja csökkent, de továbbra is megmaradt
– hívta fel a figyelmet a nagykövet.
A Paks II projektet joggal tekintjük a Magyarországgal fenntartott kétoldalú kapcsolataink zászlóshajójának, fogalmazott a budapesti nagykövet. A diplomata egészen részletesen beszámolt a beruházás állapotáról is.
A nagykövet hangsúlyozta, hogy abban nincsen számára, illetve az orosz kivitelező cég számára sem meglepetés, hogy Nyugatról minden erővel megpróbálják megakadályozni, hogy a Paks II-t orosz technológiával építsék meg. De mint mondta, ebben erős gazdasági konkurenciaharc is megjelenik, nem csak politikai megfontolások.
Magyar partnereink személyében olyan pragmatikusan gondolkodó politikusokkal találkoztunk, akik készek megvédeni Magyarország érdekeit, nem pedig idegen érdekeket szolgálni. Ráadásul ez nem csak a Moszkvával fenntartott kapcsolatokra vonatkozik. Legalábbis szerénytelenség lenne részünkről ezt gondolni. Budapest az Európai Unió keretein belül is megvédi a szuverenitáshoz való jogát az illegális migráció, a hagyományos értékek védelme és az LMBT-propaganda elleni küzdelem terén.
Az interjúban végezetül szóba került a katonai hősi halottak sírgondozása is, ami jelenleg Oroszország számára egy nagyon fontos téma lett. A nagykövet ezzel kapcsolatban köszönetét fejezte ki, hogy Magyarországon a sírok gondozása a két ország megállapodása szerint történik.
Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök kétoldalú tárgyalást folytat Pekingben 2023. október 17-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)