John Mearsheimer amerikai politológusprofesszor november közepén adott interjút Lex Friedman podcasternek. A beszélgetésről ezidáig nem sok információ jelent meg a magyarországi sajtóban, pedig a nemzetközileg elismert szakértő számos olyan tényre világított rá, amely mellett aligha mehet el szótlanul a közvélemény.
John Mearsheimer
A 76 éves, nemzetközileg elismert tudós jelenleg a Chicagói Egyetemen tanít a politikatudományi tanszéken. A nemzetközi kapcsolatok tudományában a realizmus képviselője, azon belül is az offenzív realizmus elméletének kidolgozója. Elképzelése szerint a nagyhatalmak legfőbb célja a regionális hegemónia megteremtése egy anarchikus nemzetközi rendszerben. A professzor 2022 novemberében hazánkba is ellátogatott, miután megjelent Nagy téveszme – Liberális álmok és nemzetközi realitások című könyve magyarul. Mearsheimer Budapesten Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozott és beszélgetett a karmelita kolostorban.
Az amerikai háborús propaganda leleplezése
Mearsheimer az Ukrajnáról szóló beszélgetés kezdetén leszámolt néhány olyan propagandaszólammal, amelyek nap mint nap megjelennek a nyugati sajtóban a háború kapcsán. Mint azt számos liberális világlapban olvashatjuk:
- Putyin imperialista politikát folytat, amellyel fel kívánja támasztani a korábbi orosz birodalmat;
- ennek első lépése egy Nagy-Oroszország létrehozása, amellyel előbb leuralja Kelet-Európát, majd a teljes kontinenst;
- a hadművelet első lépése Ukrajna elfoglalása, amelyet beolvasztanak Oroszországba;
- ezután Putyin nyugat felé terjeszkedik tovább katonai erővel.
Ez tehát nyugati médiában fellelhető álláspont Ukrajna lerohanásával kapcsolatban, csakhogy John Mearsheimer szerint mindezt semmi nem támasztja alá. A szakértő kifejtette: még arra sincs meggyőző bizonyíték, hogy Putyin el akarta volna foglalni Ukrajna teljes területét vagy akárcsak egy jelentős részét. Mearsheimer erre érvként a támadó orosz haderő méreteit vette figyelembe és történelmi példát hozott. Amikor a németek 1939-ben el akarták foglalni a mai Ukrajnánál jóval kisebb Nyugat-Lengyelország területét, akkor körülbelül másfél milliós hadsereggel kísérelték ezt meg. – Ha Putyin el akarta volna foglalni Ukrajnát, ahhoz legalább kétmilliós haderőre lett volna szüksége – szögezte le a szakértő, hozzátéve, hogy a megszállás biztosítására további egymillió főre lett volna szüksége az orosz elnöknek.