Titkolja a spanyol kormány, hogy hány illegális migránst szállítanak át a Kanári-szigetekről a félszigetre, hogy így tehermentesítsék a szigetcsoport tagjainak befogadóállomásait. Idén már több mint ötvenezer bevándorló érkezett törvénytelenül Spanyolországba, közülük több mint 35 ezren a szigetcsoport tagjain kötöttek ki.
Lampedusává változtatta a spanyol baloldal a Kanári-szigeteket + videó
Spanyolországba idén már 73 százalékkal több illegális bevándorló érkezett mint tavaly. Tízből hét embert ráadásul a Kanári-szigeteken húznak partra, amelynek több befogadóközpontja már ősszel összeomlott a migrációs nyomás alatt.

A regionális kormány az elmúlt hónapokban többször próbálta felhívni a belügyi és a migrációs tárca vezetőjének figyelmét arra, hogy a helyzet tarthatatlan, és hasonló állapot kezdett el kialakulni a szigeteken, mint az olaszországi Lampedusán.
Fernando Clavijo régióvezető egyebek mellett a biztonsági, egészségügyi és logisztikai személyzet megerősítését kérte Madridtól annak érdekében, hogy hatékonyabban tudjanak szembenézni a migrációs krízissel.
A belügyminisztérium azonban nemhogy a létszámnövelést nem hajtotta végre, még csak azon sem dolgozott, hogy az illegális bevándorlókat mielőbb vissza lehessen küldeni származási országukba. Ehelyett néhány drónt ajánlott fel a szenegáli kormánynak, ahonnan jelenleg a legtöbb bevándorló érkezik, hogy azok segítségével próbálják meg lassítani a migránsmaffia munkáját.
Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter emellett közölte, hogy a Kanári-szigetek befogadórendszerét úgy tehermentesíti, hogy az afrikai menekültek egy részének ellátását a félsziget régióira kényszeríti rá. Arról viszont senkit sem tájékoztat előre, hogy hova, hány főt szállítanak át.
A Vozpópuli című lap azt írja, hogy a kormány a jobboldali ellenzék többszöri felkérése után sem hajlandó beszámolni arról, hogy hány főt helyez, illetve helyezett már el Spanyolország-szerte, de információk szerint több ezer ember áttelepítésével kell számolni, akiknek használaton kívüli szállodákat és egyéb turisztikai létesítményeket, katonai laktanyákat, valamint vallási épületeket alakítanak át befogadóbázissá. A madridi Alcalá de Henares egyik kaszárnyájában például becslések szerint már több mint ezren kaptak ágyat.
Két néppárti (PP) képviselő hivatalos úton kért tájékoztatást a kormánytól ebben a témában, de a Vox is hetek óta próbál információhoz jutni. A Santiago Abascal vezette párt úgy tudja, hogy csak Sevillába 2500 embert vittek már át a Kanári-szigetekről.
A baloldali kormány mindössze azt válaszolta a Néppártnak, hogy mivel 2023-ban példátlan mértékben fellendültek a kanári-szigeteki migrációs útvonalak, így különféle intézkedéseket hajtottak végre, hogy segítsék a bevándorlók ellátását. A félszigetre irányuló átszállítások számáról egy szót sem szólnak.
Az illegális migránsok áthelyezése miatt komoly konfliktus alakult ki a központi és a jobboldali vezetésű regionális kormányok között. Utóbbiak azt róják fel a Pedro Sánchez vezette szocialista kormánynak, hogy gyakorlatilag az éjszakák leple alatt végzi el meglepetésszerűen a bevándorlók átköltöztetését és minden erről szóló információt a közösségi médiából tudnak meg.
Azt nem tudni, hogy a spanyol kormány nem tudja, vagy nem is akarja megfékezni a példátlan méreteket öltött migrációs válságot. Csak ezen a héten ismét több mint háromszáz, többségében mauritániai és szenegáli állampolgár kötött ki a Kanári-szigeteken. A belügyminiszter csütörtökön bejelentette, hogy kiutasítás helyett kétezer hellyel kibővíti a kanári-szigeteki befogadóállomások kapacitását, hogy helyet tudjanak adni az újonnan érkezőknek. Csak Fuerteventurának hárommillió eurót különítettek el erre a célra.
Fernando Grande-Marlaska azzal próbálja szépíteni a krízist, hogy bár a Spanyolországba idén érkezett illegális migránsok száma már most 73 százalékkal több a tavalyinál, Melilla autonóm városban negyvenszázalékos csökkenést regisztráltak, és állítása szerint folyamatos kapcsolatban vannak és együtt dolgoznak azokkal az országokkal, amelyekből a legtöbb bevándorló indul útnak Európa déli kapuja felé.
Borítókép: Európába igyekvő illegális bevándorlók érkeznek a Kanári-szigetekhez tartozó Lanzarote szigetén fekvő Arrecife kikötőjébe 2023. november 27-én. A spanyol tengeri mentőszolgálat hajója 39 migránst vett fedélzetére egy csónakból Lanzarote partjainak közelében (Fotó: MTI/EPA/EFE/Adriel Perdomo)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Így bukott meg Brüsszel terve a Balkánon
A brüsszeli megállapodás aláírása óta több mint tíz év telt el.

Itt vannak a részletek Trump és Putyin találkozójáról
Az előkészítés zajlik, de pontos időpont még nincs.

Trump bejelentette a megállapodást Putyinnal
Az amerikai elnök szerint Zelenszkijjel nehezebb tárgyalni.

Putyin és Trump embere Ukrajnáról tárgyal
Steven Witkoff, az Egyesült Államok különmegbízottja pénteken, április 25-én találkozhat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Tulipánillat és panoráma – élménybeszámoló a Kevélyhegyi mezőről

Pszichó a telefonban

Ezek a csillagjegyek isteni áldásban részesülnek 2025-ben – Te köztük vagy?

Megsemmisítik Ferenc pápa közel kétszázmillió forintot érő gyűrűjét

Van egy rossz hírünk: ha ezen a teszten nem mész át, vissza kell adnod a jogsidat!

Ukrajnai háború - Amerikai alelnök: Ukrajnának és Oroszországnak egyaránt le kell mondania ellenőrzése alatti területről

Arda Güler gólja után Ancelotti üzent a játékosának: Ilyeneket nem csinálhat

Mezei Szabolcs: Ezúttal a döntőbe jutás volt a lényeg

Fenyő ügy: újabb bizonyítékot ismertetett Gyárfás Tamás

Keane a Fradi kispadjára szoruló Varga Barnabás sorsáról beszélt

Magyar Péter a konklávén

Dunai hajóbaleset: előkerült egy videó, ami mindent megváltoztathat a nyomozásban
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Így bukott meg Brüsszel terve a Balkánon
A brüsszeli megállapodás aláírása óta több mint tíz év telt el.

Itt vannak a részletek Trump és Putyin találkozójáról
Az előkészítés zajlik, de pontos időpont még nincs.

Trump bejelentette a megállapodást Putyinnal
Az amerikai elnök szerint Zelenszkijjel nehezebb tárgyalni.

Putyin és Trump embere Ukrajnáról tárgyal
Steven Witkoff, az Egyesült Államok különmegbízottja pénteken, április 25-én találkozhat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.