Már a politikusok is tiltakozni mernek
Az ukrán közéletre a háború kitörése után az elvtársiasság volt a jellemző, mostanra azonban megjelentek az első fecskék, akik nyíltan kritizálni merik a Zelenszkij-rezsim törvényalkotási gyakorlatát. Petro Porosenko volt államfő, Julia Timosenko korábbi miniszterelnök és Jurij Bojko volt energetikai miniszter, a korábban oroszbarátnak titulált, mára viszont betiltott az Életért Ellenzéki Platform képviselője is bejelentette, hogy nem támogatja a mozgósítási törvényt. A Zelenszkij-féle Nép Szolgája pártnak azonban egyelőre parlamenti többsége van. A tervezet ellen még Dmitro Lubinec ukrán emberi jogi ombudsman is felemelte a szavát, és jelezte, hogy konzultációkat folytat annak átdolgozásáról. Mint fogalmazott: úgy kell kiegyensúlyozni a törvényt, hogy a mozgósítás folyamatos biztosítása mellett ne sérüljenek az emberi jogok.
Törvény még nincs, de a határátlépést már korlátozták
A hurok egyre csak szorul a 18 és 60 év közötti korosztály körül. A hadkiegészítők ugyanis ellenőrzőpontokat állítanak fel az ország városaiban és a főútvonalak mentén. Jelenleg Kárpátalján is főleg az utakon ellenőriznek, azonban hamarosan több városba is állandó blokkposzt kerülhet. Ráadásul péntektől az ország nyugati határkelőin nem engedik át az eddig mentességet élvező háromgyermekes családapákat, a mozgássérülteket és a különleges humanitárius engedéllyel rendelkező hadköteles korú férfiakat sem.
A határállomásokon azt mondják az érintett utasoknak, hogy ezentúl kizárólag úgy léphetik át az ország küszöbét, ha jelentkeznek a lakhelyük szerinti hadkiegészítő parancsnokságokon, ahol speciális engedélyt kérnek. Oda azonban önszántukból még a harcedzettek sem mernek bemenni, tudván, az mindig egyirányú út.
Közben az ukrán határőrség szóvivőjét megkereste az ukrán sajtó is, ám Andrij Demcsenko cinikusan azt nyilatkozta, hogy semmiféle változás nincs a határátkelési szabályokban, a tüzetes ellenőrzést pedig lehetővé teszi számukra a hadiállapot.
Mindezt úgy, hogy közben az ukrán közösségi oldalakra kikerült az említett belső parancs, mely pont olyan jogfosztó és törvénytelen, mint a mozgósítási jogszabálytervezet.
A kárpátaljai, a galíciai és a bukovinai határátkelőkön emiatt káosz van, az érintetteken pedig, érthető okokból, eluralkodott a pánik. Az emberek már azt pletykálják, hogy a kijevi hatalom valami nagy dobásra, talán a végső küzdelemre készülhet, ha már azoktól is megvonja a jogaikat, akiknek egyébként járna a kedvezmény.