Egyes jelentések szerint ukránok milliói szenvednek poszttraumás stressz szindrómától (PTSD), amióta Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az egyik ukrán törvényhozó arra kérte az Európai Uniót, hogy segítsen országának a pszichedelikus kezelések vezető kutatóközpontjává válni a világban. Az ország egészségügyi minisztériumának becslése szerint 3-4 millió ukrán szenved PTSD-től, ez a szám pedig a háború elhúzódásával egyre növekszik. A minisztérium arról számolt be, hogy a lakosság 57 százalékát – vagyis 25 millió embert – fenyegeti a krónikus mentális betegség kialakulásának kockázata.
– Van előttünk egy katasztrofális kihívás – mondta Dmitro Gurin, Volodimir Zelenszkij elnök A Nép Szolgája nevű pártjának képviselője, az ország egészségügyi bizottságának tagja az európai parlamenti képviselők keddi ülésén.
Az ilyen kihívások legyőzéséhez merész döntésekre van szükség.
A kutatók szerte a világon azt vizsgálják, hogy a poszttraumás stressz szindróma kezelésében mekkora szerepe lehet a pszichedelikus szereknek, mint például a metilindioxi-metanfetaminnak – ismertebb nevén MDMA –, melyet többek közt az ecstasy partidrog alapanyagaként is használnak.