Egy szerdai, székelyföldi gazdafórumon szóba került, hogy mi vezetett a mezőgazdaságban dolgozók tiltakozásához. Könczei Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselője szerint
a demonstrációk hátterében hangsúlyosan szerepel az Ukrajnában zajló konfliktus, mivel az Európai Unió azt a döntést hozta, hogy a háborúban álló ország gyakorlatilag ellenőrzés nélkül hozhatja be az EU-ba az agrár-élelmiszeripari termékeket.
A Maszol erdélyi portál beszámolója szerint az RMDSZ politikusa elmondta: mivel Ukrajnában nincs annyi előírás, mint az unióban, az ottani gazdák nyomott áron értékesíthették a termékeiket. Ennek következtében a romániai, de más országbeli gazdák is, arra ébredtek, hogy nyakukon maradt a búza, a repce vagy a napraforgó – fogalmazott Könczei.
Megemlítette az uniós ökointézkedéseket is, amelyek szerinte csak megszorításokat jelentenek a gazdák számára.
Az RMDSZ képviselője a gazdák kérését ismertetve említette az Ukrajnából származó import korlátozását, szigorúbb ellenőrzését, valamint a „trükközés” felszámolását. Utóbbi azt jelenti, hogy
az ukrán árut a Moldovai Köztársaságban vagy Bulgáriában átcímkézik és úgy szállítják be az unióba, mintha nem Ukrajnából származna.
Simon Zoltán Kolozs megyei falugazdász a Krónikának azt mondta: a masszív ukrajnai gabonabehozatal miatt egy év alatt hatalmasat zuhant valamennyi mezőgazdasági termény ára, és a jó hektárhozamok ellenére a legtöbb gazda ráfizetéses évet zárt. Szerinte a román kormány tovább tetézte a bajt a cégek adójának növelésével, illetve a gázolaj jövedéki adójának megemelésével. – Nem véletlen, hogy „elszakadt a cérna”, mert ráfizetéssel senki nem tud megélni. A mai tapasztalatok szerint a romániai mezőgazdaságban európai uniós támogatásokkal is nagyon nehezen tud talpon maradni a gazda – fogalmazott az erdélyi portálnak a falugazdász.
Borítókép: Gazdák tüntetnek Temesváron (Fotó: Europress/AFP/Kisbenedek Attila)