Milyen az orosz ortodox karácsony?
Oroszországban a karácsonyt január 7-én ünneplik, és egy 40 napos ünnepi időszak előzi meg, amelyet Lentnek neveznek, és az emberek böjtölnek alatta, azaz nem esznek húst. A Lent időszaka január 6-án ér véget, amit az első csillag felragyogása jelez – írja a Time and Date honlapja az országról. Január 7-én az emberek ajándékokat cserélnek egymással és meglátogatják a rokonaikat. Január 7-e előtt van karácsony estéje, amely egy régi hagyományos ünnep, a szvjatki kezdetét jelenti.
Az ortodox karácsony nemzeti ünnepnek számít Oroszországban, az üzletek zárva tartanak. Az újév közelsége miatt az is előfordul néhány évben, hogy az orosz kormány január 1-jétől 10-ig állami szünidőt rendel el.
Az orosz ortodox karácsonyt azért ünneplik január 7-én, mert a Julián-naptárt használják az országban, így akkorra esik az ünnepnap.
Hogyan ünneplik az ortodox karácsonyt a szerbek?
A szerb karácsonyt hasonló módon január 7-én ünneplik a Julián-naptár szerint, azonban egész más szokások társulnak hozzá. Az emberek karácsony alkalmából régebben képeslapokat küldtek egymásnak, ma már e-mailek és chatüzenetek útján kívánnak egymásnak boldog karácsonyt és boldog új évet – számol be a Serbonika internetes portál.
A szerbiai ünnepi időszak azonban már ősszel elkezdődik, és egészen a téli időszakig tart. Az ünneplés több szlávát foglal magában, mely a családi védőszentek ünneplését jelenti. A legnagyobb ünnepségeket Szent Miklós tiszteletére tartják, napjához több hagyomány is társul – például Szent Miklós napján búzát ültetnek egy cserépbe, hogy karácsonyra kihajtson, és azzal ékesítik a karácsonyi dekorációt. Három héttel karácsony előtt a szerbek három ünnepet tartanak vasárnaponként, melyek során a gyermekeket, az édesanyákat és az édesapákat ünneplik.