Sorra érkeznek az aggasztó hírek Németországból. A német politika baklövései miatt a gazdaság már recesszióba került, és várhatóan még hónapokon át abban is ragad, írta az Origó. Nem csoda tehát, hogy a németek egyre nagyobb része elküldené a kormányt. A legutóbbi hírek szerint újra emelkedik az infláció.
Mi történt Németországban?
Scholz alig pár hónapja, 2021 végén vette át a kormányt a jobboldali kormánykoalíciótól, amikor 2022 februárjában kitört az ukrajnai háború. Némi tétovázás után a szociáldemokrata politikus „közlekedésilámpa-koalíciója” (a három párt színe a vörös, a sárga és a zöld) Ukrajna szinte korlát nélküli támogatása mellett döntött, és az Oroszország elleni uniós szankciók motorjává lett.
Az elhibázott politika következtében az energiaárak egész Európában elszálltak. Alig telt el fél év, amikor a német vezetők felszólították a lakosságot, hogy az otthonaikat legfeljebb 18 fokra fűtsék fel, a gazdaság húzóerejét jelentő ipari vállalatok pedig korlátozni kényszerültek tevékenységüket az orosz gáz hiányában. A problémák azóta csak tornyosulnak, a német gazdaság tavaly a legrosszabbul teljesített az eurózónában.
Megelégelték az emberek a német kormány politikáját
Ennek következménye a januári gazdatüntetés-sorozat és vasutassztrájkok. Prőhle Gergely egykori berlini nagykövet a Világgazdaságnak azt mondta, hogy a német agrárdemonstrációk csak a jéghegy csúcsát jelentik az Európa legerősebb gazdaságát sújtó problémák tengerében. A kormány emelte az adókat, miközben csökkentené a gazdálkodók támogatását.
A mezőgazdaság szereplői úgy érzik, hogy az ország vezetése magára hagyta őket, ami miatt már többször utcára vonultak az elmúlt hetekben. Habár a tüntetések hatására a vezetés úgy döntött, hogy a támogatások egy részét csak két év múlva veszik el teljesen, a farmereknek ez nem jelent vigaszt, így is sokan tönkremehetnek.
A vasutasok is tiltakoznak: magasabb bért követelnek. Kétnapos sztrájkjukkal pont akkor bénították meg a tömegközlekedést, amikor elkezdődött a férfi kézilabda-Európa-bajnokság. Ez a magyar szurkolók kiutazását is megnehezítette.
A gazdaság egyik alapjának számító építőipar a padlóra került, olyannyira, hogy legutóbb a 2009-es pénzügyi válság idején költöttek rá annyira keveset, mint az elmúlt hónapokban.