Döntött Brüsszel az Erasmus-ügyben

Donáth Anna és Cseh Katalin kezdeményezésére az EP baloldali többsége a magyar kutatók, tanárok és diákok jogfosztásának fenntartása mellett döntött.

2024. 01. 16. 15:11
00110681
egyetem
Felvételi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (érettségi-felvételi írásbeli) matek, matematika előadóterem, terem,
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament plenáris hetén szavaztak az „Erasmus+ program (2021–2027) végrehajtása” címet viselő jelentésről. Ehhez érkezett néhány módosító javaslat, az egyik a Fidesz és a KDNP EP-képviselőinek neveivel kiegészülve.

Tisztességes, törvényes és átlátható eljárásokról kell megállapodni a bizottsággal annak biztosítása érdekében, hogy a magyar diákok, tanárok és kutatók teljes mértékben élvezhetik a Erasmus+ programban, és hozzájáruljanak az európai Erasmus program szélesebb körű céljaihoz. oktatási és kutatási együttműködéshez

– írják a módosítóban, amihez néhány Néppárti képviselő is csatlakozott.

Erre csapott le a Politico brüsszeli lap, és hírlevelükben azzal támadták meg a Néppártot, hogy „szélsőjobboldali” képviselőkkel fogott össze.

A jobboldali kötődést vádként értelmező Néppárt részéről Manfred Weber, a pártcsalád elnökének szóvivője hárított. 

Dirk Gotink, Weber szóvivője egy X bejegyzésben reagált a brüsszeli szócső vádaskodására.

Ez a Playbook [a brüsszeli lap hírlevele, ami a vádat megfogalmazta] támadás álhír

– kérte ki Gotink, majd gyorsan hozzátette, hogy beállnak a Donáth Anna és Cseh Katalin nevével is fémjelzett módosító mögé. Donáth és Cseh momentumos képviselők ugyanis két társukkal a liberális Renew frakció nevében adták le módosítót az Európai Parlament plenáris ülésének napirendjén szereplő Erasmus-jelentéshez. „Felszólítjuk a magyar kormányt, hogy haladéktalanul tegyen eleget a jogállamiság és az uniós értékek tiszteletben tartására” – írják a magyar diákok érdekével ellentétes célokat támogató módosítóban.

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja sajtóközleményben is reagált arra, hogy az EP 456 szavazattal elfogadta a Renew módosítóját. 

Bocskor Andrea, a Fidesz EP-képviselője a témával kapcsolatban hangsúlyozta: 

A jelentés elkészítése során nagy vita volt a magyar diákok, oktatók és kutatók ügyében, hiszen a jelentés előadójával közösen számos kísérletet tettünk azért, hogy az Európai Parlament is kiálljon az EU-s programban való részvételtől jogtalanul megfosztott modellváltó egyetemeken tanulók és oktatók helyzetének orvoslása mellett. Két dollárbaloldali képviselő, Donáth Anna és Cseh Katalin kezdeményezésére az EP baloldali többsége a magyar kutatók, tanárok és diákok jogfosztásának fenntartása mellett döntöttek, tehát amellett, hogy a magyar diákok, kutatók és oktatók továbbra se vehessenek részt az uniós programokban. Donáth és Cseh képviselők eljárása szégyenteljes.

A politikus szerint külön felháborító, hogy már az Európai Bizottság is elismerte, hogy Magyarországon nincs gond a jogállamisággal és elkezdte a „jogtalanul visszatartott” források kifizetését, de most az Európai Parlament nyomására továbbra is büntetni akarják a magyar diákokat, oktatókat és kutatókat.

Borítókép: Felvételi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (érettségifelvételi írásbeli)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.