A fegyveres erőkért felelős miniszter, James Heappey szerint bár a hadsereget érintő megszorítások szükségesek voltak a bevezetésük idején, de „rengeteg olyan dolog van, amibe nem fektettünk be, és amibe sürgősen újra invesztálni kell”. Hozzátette, hogy a védelmi minisztériumra „rengeteg munka vár, hogy visszanyerje azt a készenléti szintet, amelyet a hidegháború idején tudhatott magáénak, és amelyre most ismét szükségünk van”.
A beruházások hiánya mellett a hadsereg felkészültségét az Ukrajnának nyújtott segélyek is csökkentették. A The Telegraph brit lap szerint
A 155. tüzérezred szó szerint kifogyott a fegyverekből, miután azokat Kijevbe szállították az Oroszország elleni háborús erőfeszítésekhez.
Az alsóházi jelentés azt is megjegyezte, hogy a Nagy-Britannia által Ukrajnának küldött 6000 NLAW páncéltörő rendszer és 155 mm-es tüzérségi lőszer „beszerzési és szállítási szűk keresztmetszetét” valószínűleg csak az év későbbi szakaszában kezdik majd pótolni. Ezért a jelentés szerint a Védelmi Minisztériumnak „stratégiai szempontból kell kezelnie a rendelkezésünkre álló erőforrásokat, beleértve a készletek fenntartásának és feltöltésének módját”.
A brit fegyveres erők nehezen érik el a toborzási célokat is, jelenleg csak mintegy 75 ezer katona van a hadseregben, ami körülbelül fele a harminc évvel ezelőtti létszámnak. Patrick Sanders tábornok, a brit hadsereg vezetője ezzel kapcsolatban arról beszélt, hogy egy nagyobb konfliktus esetén az Egyesült Királyságnak esetleg egy „civil hadsereget” kellene igénybe vennie, és egy esetleges háborúban ki kellene képezni és fel kellene fegyverezni a lakosságot.
A tábornok szavai nagy vihart kavartak. Rishi Sunak miniszterelnök hivatala határozottan cáfolta, hogy szó lenne az országban a sorkatonaság újbóli bevezetéséről.
A brit hadsereg büszke arra, hogy önkéntes erő. Mint mondtam, nem tervezzük a sorkatonaságot
– jelentette ki a szóvivő.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)