Február 14-én este leszállt az első teherszállító repülőgép a Vosztocsnij kozmodrom repülőterén. Ez volt az egyike annak a három egyedi Il–76 MDK-nak, amelyet kifejezetten az űrhajósok kiképzésére hoztak létre a súlytalanság állapotában való munkavégzésre – írja a Komszomolszkaja Pravda-Blagovescsenszk az Orosz Szövetségi Űrügynökségre (Roszkomosz) hivatkozva.
A repülőgép speciális felszereléssel ellátott konténereket szállított Vosztocsnijba. Ezeket kirakodták és a kozmodrom műszaki komplexumába szállították.
A kirakodás után a Gagarin Kozmonautakiképző Központ legénysége bemutatta az egyedülálló repülőgépet az űrrepülőtér szakembereinek. Az új repülőgép fő feladata nem a teherszállítás, hanem az űrhajósok űrrepülésekre való kiképzése lesz. Az Il–76 MDK-t úgy tervezték, hogy rövid távú súlytalanságot hozzon létre a földi gravitációs körülmények között.
Ehhez a repülőgép hat kilométeres magasságba emelkedik, és vízszintesen repül. Ezután 45 fokos szögben gyors emelkedésbe kezd, amelynek során a személyzetet és az utasokat 2 G-s erőtúlterhelés éri. Kilenc kilométeres magasságban a pilóta szinte teljesen megszünteti a hajtóművek tolóerejét, és a repülőgép tehetetlenségi erővel repül tovább. Ha a tehetetlenségi erőt a Föld gravitációs erejéhez viszonyítjuk, a repülőgép belsejében a gravitációs erő nulla lesz, a benne lévő emberek és tárgyak súlya nullára csökken, és súlytalanságban lesznek.