– Hogyan tudná jellemezni a jelenlegi helyzetet az amerikai határon?
– Az Egyesült Államok déli határán szó szerint invázió van. Egyszerre humanitárius és biztonsági krízis, de nagyon is megrendezett. Ez egy nagyon jövedelmező üzlet, amelyet a mexikói kartellek tartanak kézben.
– Melyik a jövedelmezőbb, az embercsempészet vagy a drogcsempészet?
– Nem tudom, de az biztos, hogy mindkettő busásan megtérül. És ez nagyon rossz az amerikai emberek számára, ugyanis az elmúlt három évben 11 millió illegális migráns jutott át a déli határon. Nem mindenki maradt közülük, de a legtöbbjük igen. És nemcsak emberek érkeznek, hanem fentanil is, ami a vezető halálokká vált a 18 és 45 év közöttiek körében. Gyakorlatilag minden állam határállammá vált, mert a probléma nem áll meg a határnál. Ezért lett a határbiztonság kérdése az idei választás egyik fő kérdése.
– És a Biden-kormányzat nem tud vagy nem akar tenni az ügyben?
– Azt mondják, hogy meg van kötve a kezük. Valójában azonban ugyanazok a jogszabályok, amelyeket Donald Trump alkalmazott, hogy az amerikai történelem során a legbiztonságosabbá tegye a határt, továbbra is rendelkezésre állnak. Csak hiányzik a politikai akarat. Ez megy már három éve. Csak akkor tesznek valami minimális lépést, amikor széles körű felháborodást tapasztalnak. Úgy tűnik, olyan mélyen gyökerezik a nyitott határok elfogadása, hogy nem hajlandók visszakozni, és visszahozni néhányat Trump intézkedései közül. Inkább abban reménykednek, hogy majd elsikkad a határkérdés a választásokon. De jelen pillanatban nem ez a helyzet.
– Mennyire van tisztában az átlagamerikai azzal, hogy mi zajlik a határon?
– Napi tíz-tizenötezer illegális migránst nem lehet elrejteni. Az elmúlt három évben ráadásul megváltozott a migránsok magatartása, merészebbek lettek. Rátámadnak a határőrökre, a Nemzeti Gárda tagjaira, a járőröző helyi rendőrökre. Ez nem az üldöztetés elől menekülő menedékkérők magatartása. Az emberek kihasználják a menedékkérelem rendszerét. És ez a jogtiprás világosan látható. Hajdan szép, négy-öt csillagos szállodákat változtatnak menekültszállássá. Tragikus bűnesetek történnek. A progresszív baloldal ma az Egyesült Államokban többet törődik a migránsokkal, hogy kellemesen érezzék magukat, függetlenül attól, hogy jogellenesen vannak-e ott.
Ez azokat is sérti, akik legális úton vándorolnak be. Az Egyesült Államoknak nagylelkű bevándorlási rendszere van. Bonyolult és időigényes, de nagyon nagylelkű. Ehhez képest ha egy embercsempésznek fizetsz, ugyanúgy munkavállalási engedélyt és juttatásokat kapsz.