Az évek óta épülő Dzsataju nevű haditengerészeti bázis az India nyugati partvonalától legmesszebb található támaszpont. A szigeten mindazonáltal az indiai haditengerészet már évtizedek óta állomásoztatott kisebb egységeket.
A támaszpontot olyan időszakban nyitották meg, amikor feszült Újdelhi és a szomszédos Maldív-szigetek viszonya. A maléi vezetés sürgeti Indiát, hogy vonja vissza területéről csaknem nyolcvanfős − három repülőgéppel műszaki és orvosi segítséget nyújtó − kontingensét. A maldív-szigeteki hadsereg időközben bejelentette, hogy a három gép üzemeltetését a jövőben indiai civilek fogják ellátni, az indiai katonai kontingenst pedig május 10-ig kivonják.
A Maldív-szigetek hagyományosan szoros kapcsolatokat ápol Indiával, a tavaly megválasztott Mohamed Muizzu elnök azonban az India-barát politika feladásával kampányolt, és hivatalba lépését követően Kína felé fordult.
India új bázisa Minikoj szigetén 125 kilométerre van a Maldív-szigetektől.
A térség feletti befolyásért Peking és Újdelhi egyaránt verseng. India számára a régió az indiai-óceáni hajózási útvonalak biztosítása végett játszik szerepet és az új támaszpont a régió felügyeletét hivatott ellátni.
Az indiai haditengerészet közleménye szerint a támaszpont erősíteni fogja jelenlétét a Laksadíva szigetcsoporton, megnövelve műveleti hatáskörét. Hozzátették, hogy szolgálatba helyeztek egy új rajnyi amerikai MH-60R „Seahawk” típusú helikoptert is a nyugati partvidéken található Kocsiban, amely a tengeri megfigyelés és tengeralattjáró elhárítási képességeket hivatott növelni a térségben.
Malé hétfőn jelentette be egy megállapodás létrejöttét Pekinggel, aminek keretében a szigetország katonai támogatást kap Kínától.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)