Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, Albin Kurti koszovói miniszterelnök a minap ismét háborúval riogatott a Balkánon. Azt mondta, hogy Nagy-Britanniának további csapatokat kell küldenie Koszovóba annak érdekében, hogy állítása szerint megakadályozzák a vérontást a térségben.
Valójában egy újabb konfliktus senkinek sem lenne érdeke, legalábbis senkinek sem lenne jó, és értelme sem lenne
– jelentette ki Palusek Erik.
A szakértő hozzáfűzte: a szerbek nagyon jól tudják, hogy Koszovó mögött továbbra is felsorakoznak a NATO tagállamai, amelyek ellen Szerbiának semmiféle esélye nem lenne egy katonai konfliktusban. Ezt a koszovói vezetés is jól tudja, és annak ellenére, hogy nincs normális, rendesen felszerelt hadseregük, ez számukra is egyfajta biztosítékot jelent.
Nehéz napok Szerbia előtt, Kurti szerint Belgrád háborúra készül
A feszültséget csak növelheti, hogy a szerb elnök az Instagramon tett közzé egy bejegyzést, amelyben arra figyelmeztet, hogy nehéz napok állnak Szerbia előtt.
Alekszandar Vucsics aláhúzta, ezekben a pillanatokban nehezen tudná elmondani, hogy milyen hírt kapott az elmúlt 48 órában. Az államfő szerint közvetlen veszélyben vannak mind Szerbia, mind a Boszniai Szerb Köztársaság létfontosságú nemzeti érdekei. Bejelentette azonban, hogy a következő napokban minden előtte álló kihívással megismerteti Szerbia polgárait.
Nehéz lesz, az eddigi legnehezebb. Küzdeni fogunk. Szerbia nyerni fog
– írta a bejegyzésében Vucsics.
Hangulatkeltésből nincs hiány a Balkánon
Albin Kurti gyakran figyelmeztet arra, hogy Szerbia katonai támadásra készül. Ez egyrészt hangulatkeltés, másrészt viszont a szerb fél is tesz azért, hogy viselkedéséből ilyen következtetés legyen levonható – értékelte a helyzetet a lapunk által megkérdezett szakértő.
Legutóbb éppen március 24-én, az egykori Jugoszlávia elleni NATO légicsapások megkezdésének 25. évfordulóján szerveztek egy flashmobot a belgrádi várban, ahol éjfélkor a focimeccsekről ismerős pirotechnikai eszközökkel, fáklyákkal világították ki a várat, miközben egy hazafias dal szólt, amiben arról énekeltek, hogy a hadsereg visszatér Koszovóba
– mutatott rá Palusek Erik. Hozzátette: voltak olyan célozgatások, hogy amennyiben hamarosan ismét Donald Trump lenne az Egyesült Államok elnöke, és kiléptetné országát a NATO-ból, Koszovó védtelen maradna, és Szerbia katonai erővel visszavehetné azt, de ahhoz, hogy ilyen, gyakorlatilag lehetetlen forgatókönyvekről álmodozzon bárki is, nagyon élénk fantáziára van szükség.
A feszültség Szerbia és Koszovó között tehát állandó és várhatóan huzamosabb ideig az is marad, mert mindkét félnek szüksége van arra, hogy a nemzetközi közvélemény felé is kommunikálja saját igazát, valamint sértettségét, és további támogatókat szerezzen a saját ügyének, a fegyveres konfliktus kialakulása azonban senkinek sem érdeke, így remélhetőleg nem is fog ilyenre sor kerülni
– nyilatkozta az NKE Nemzetközi Főigazgatói Iroda főreferense.
Borítókép: Bill Clinton volt amerikai elnök portréja Pristinában (Fotó: AFP/Armend Nimani)