Az óvatosságot nem lehet gyengeségnek minősíteni, ahogyan egyesek teszik, az óvatosság az országunk polgárait megilleti
– mondta a német kancellár szerdán a berlini Bundestagban. A német média arról beszél, hogy Scholz egy orosz győzelemtől tart az ukrajnai háborúban, amikor Németországnak magának is rakétákra lesz szüksége, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Scholz féligazságokról, a Kereszténydemokrata Unió megtévesztésről beszél
Scholz azzal vádolta a CDU/CSU-t, hogy „féligazságokat” terjesztett a vitában. „A polgárok félnek önöktől” – mondta.
Norbert Röttgen, a CDU/CSU nevében élesen visszautasította ezt a vádat.
„Önök nem tiszta lapokkal játszanak, és önöknek az a céljuk, hogy megtévesszék a közvéleményt ebben a kérdésben, amely egyszerre európai és nemzetbiztonsági kérdés”.
Ukrajna még tavaly májusban kérvényezte a német kormánytól az ötszáz kilométeres hatótávolságú Taurus cirkálórakéta átadását, amivel az orosz fegyveres erők utánpótlási vonalait akarja támadni a frontvonal mögött. Októberben Scholz először – részletes indoklás nélkül – lemondta a szállítást. Ezt a kérést pedig később többször is ellenezte. A kancellár most először nyilatkozott a kérdéssel kapcsolatban a Bundestagban a február 22-i, Ukrajnáról szóló vitában nem vett részt.
Scholz parlamenti felszólalását így indította:
Szeretném a bikát a szarvánál megragadni
– a Taurus ugyanis latinul bikát jelent. A német kancellár szerint „sürgősen szükség volna arra, hogy minden egyes döntést alaposan mérlegeljünk, különösen akkor, amikor ennyi döntést hozunk”.
Scholz a Bundestagban megismételte érvelését, hogy miért nem akarja a Taurust szállítani. Mivel a Taurus hatótávolsága egészen Moszkváig elérhet, nem akarja az ukránokra bízni a fegyver ellenőrzését. Ahhoz azonban, hogy ő maga megtarthassa az ellenőrzést, német katonákat kellene bevonni a célellenőrzésbe Németországból vagy Ukrajnából.
Scholz számára egyik sem jöhet szóba, mert szerinte ez a háborúban való részvételt jelentené. A Bundestagnak is jóvá kellene hagynia a német katonák ilyen jellegű bevetését jogi értelemben.
Scholz bizalmatlan Ukrajnával szemben?
Az, hogy Scholz miért nem akarja magára hagyni Ukrajnát a célok ellenőrzésében, továbbra is nyitott kérdés. A CDU/CSU megkérdezte tőle, hogy ez nem bizalmatlanság-e Ukrajnával szemben. Scholz ezt elutasította.
„Bízunk Ukrajnában”, erősítette meg, a kérdésre egyértelmű választ azonban nem adott.
Korábban Armin Laschet is támogatta Olaf Scholz (SPD) kancellárt a Taurus cirkálórakéták Ukrajnába szállításáról szóló vitában.
Szerintem helyes a kancellár alapvető álláspontja, hogy körültekintően jár el, nehogy Németország háborús fél legyen
– mondta a Bundestag CDU-s tagja. Laschet azonban hibának nevezte a kancellár álláspontját a Franciaországgal való kapcsolattartásban, melynek következtében szerinte Berlin és Párizs kapcsolata történelmi mélypontra jutott. Alexander Dobrindt, a CSU parlamenti frakcióvezetője felszólította a koalíció tagjait, hogy valljanak színt.
„Az elmúlt időszakban a koalíciós pártok számos politikusa nyilvánosan hangsúlyozta, hogy támogatja ennek a fegyverrendszernek a szállítását Ukrajnának. Most lehetőséget adunk számukra, hogy ezt szavazatukkal is bebizonyítsák”
– mondta Dobrindt az Augsburger Allgemeine című lapnak.
A CDU/CSU ragaszkodik ahhoz, hogy név szerinti szavazást tartsanak az indítványról.