A Covid óta az emberek kezdik megérteni, hogy szükség van a szakmákra

A tanulmányok szerint a technológiai fejlődés és a főiskolai költségek folyamatos emelkedése miatt a Z generáció (a 1995 és 2009 között születettek) az Egyesült Államokban egyre inkább olyan szakmákat választ, amelyeket nem fenyeget az, hogy idővel a mesterséges intelligenciával helyettesítik, és amelyekre mindig szükség lesz.

Forrás: V4NA2024. 04. 30. 4:50
ORBÁN Viktor
Budapest, 2024. április 24.
Asztalostanuló a XVII. Szakma Sztár Fesztivál nyitónapján a Hungexpo Kongresszusi Központban 2024. április 24-én. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara együttműködve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával április 24. és 26. között rendezi meg a fesztivált, amely a Szakma Kiváló Tanulója Verseny, az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny és a XI. WorldSkills Hungary Nemzeti döntő és bemutató is egyben.
MTI/Koszticsák Szilárd
Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lincoln Tech szakképző iskolákat működtető amerikai hálózat vezérigazgatója, Scot Shaw úgy fogalmazott, ezek a munkák örökre megmaradnak. A Fox Businessnek adott interjúban megjegyezte azt is, hogy

A koronavírus-járvány óta az emberek kezdik megérteni, hogy a szakmákra szükség van

hívja fel rá a figyelmet a V4NA hírügynökség.

Mint elmondta, a Covid idején, amikor a kormány bizonyos munkaköröket létfontosságúnak minősített, iskolájának diákjai éppen ezekben a munkakörökben dolgoztak: Ott voltak a kórházakban. Ők tartották fenn a szállítást, az Amazon szállítmányait, hogy eljussanak hozzánk – mondta.

A diákjaink körülbelül húsz százaléka közvetlenül a középiskolából kerül ki. Körülbelül ötven százalékuk 21 éves vagy fiatalabb, de a diákjaink átlagéletkora 25 év – fejtette ki.

A National Student Clearinghouse Research Center 2022-23-as tanévről szóló jelentése szerint az alapképzésben diplomát szerző hallgatók száma már a második egymást követő évben csökkent, 2,8 százalékkal, azaz 99 200 diákkal az egy évvel korábbihoz képest, míg a szakmát szerző hallgatók száma az elmúlt tíz év legmagasabb szintjére emelkedett. 6,2 százalékkal, azaz 26 900 hallgatóval többen szerezték meg a bizonyítványukat a képesítésről.

A Ramsey Solutions pénzügyi tanácsadó cégtől Ken Coleman arra is rámutatott, hogy ma már a Z generációs fiatalok 75 százaléka azt mondja, hogy vállalkozó szeretne lenni, magának akar dolgozni, a szakmák pedig gyorsabb és olcsóbb utat kínálnak ehhez.

– Munkahelyeket teremthetnek más embereknek és bekapcsolódhatnak a gazdaságunk igazi gerincébe, a kisvállalkozások hálózatába. Ez a tendencia folytatódni fog, mert úgy gondolom, hogy a szakiskolák már nem csak a hagyományos vízvezeték-szerelő vagy villanyszerelő szakmákat kínálják a diákoknak – jegyezte meg.

A Federal Reserve Economic Data tavalyi tanulmánya szerint az építőipari képzések éves szinten 19,3, a vendéglátóipari képzések 12,7 százalékos, a gépészeti szakmai képzések pedig 11,5 százalékos növekedést értek el.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.