A közmédia munkatársai haltak meg a NATO bombázásában, rájuk emlékeztek Belgrádban + videó

25 évvel ezelőtt a NATO lebombázta az RTS épületét, és ezzel a szerb közmédia tizenhat alkalmazottját ölte meg. Két óra hat perckor a Tasmajdan Parkban található „Miért” emlékműnél tartottak megemlékezést a fővárosban.

2024. 04. 23. 8:44
Koszorúk a szerb közmédia alkalmazottai emlékére Belgrádban. (Fotó: Szerbiai Munkaügyi, Foglalkoztatási, Veteránügyi és Szociális Minisztérium)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szerbiai Rádió és Televízió épületét 1999. április 23-án, éjjel két óra hat perckor egy híradás közben bombázták le. A brutális támadásban tizenhatan vesztették életüket a munkahelyükön. A halottak között volt mások mellett sminkes, technikus, biztonsági őr és villanyszerelő is.

A „Miért” elnevezésű emlékmű előtt idén is 2 óra 6 perckor az elhunytak családtagjai, kollégái és barátai, valamint a kormány képviselői rótták le kegyeletüket, akik egyperces csenddel tisztelegtek.

A hozzátartozók nevében Miroszlav Medics, az egyik áldozat, Szinisa Medics testvére szólt a tömeghez.

Huszonöt éve gyűlünk itt össze, hogy megemlékezzünk a NATO által elkövetett szörnyű bűnről, hiszen úgy döntöttek, hogy a hadviselés történetében először lebombáznak egy médiaházat, amely a város sűrűn lakott részén található. Anélkül, hogy figyelmeztették volna az alkalmazottakat, a Szerbiai Rádió és Televízió épületét vették célba, egy pillanatra sem számolva a lehetséges civil áldozatok számával. Nagyon jól tudták, hogy ebben az épületben mindig 150-160 ember tartózkodott, akik a munkájukat végezték, türelmesen várva a reggelt, hogy visszatérhessenek családjukhoz 

– mondta Medics.

Elmondta, a NATO-hatalmak ekkor minden hatalmukat, arroganciájukat és büntethetetlenségüket meg akarták mutatni. Hidegvérrel ölték a civileket, és lerombolták az ország gazdasági és polgári létesítményeit a 78 napos háborúban – tette hozzá. 

Ezért úgy döntöttek, hogy az RTS épületét is lebombázzák, azzal indokolva ezt a bűncselekményt, hogy a közmédia álhíreket terjeszt és a Milosevics-rezsim propagandáját terjeszti, valamint parancsnoki szerepet tölt be a jugoszláv hadsereg hadműveleteiben. Ez persze nem volt igaz. Ekkor az RTS épületében nem volt sem katona, sem katonai felszerelés

 – húzta alá Medics. A megemlékezésen elhangzott, csak civilek, műszaki személyzet és újságírók tartózkodtak az épületben.

Az érintett családokat egyébként 25 éve gyötri az a kérdés is, hogy a légiriadó idején miért nem tettek semmit a dolgozók életének védelme érdekében.

Ez azt jelenti, hogy valakinek itt is szüksége volt az áldozatainkra? Ez azt jelenti, hogy a szeretteinket feláldozták? Ez az, ami bántott minket az elmúlt 25 évben. Mindezekre a kérdésekre még mindig nem kaptuk meg a választ. Az áldozatok még mindig az igazságot keresik

 – hangsúlyozta a megemlékezésen az egyik áldozat hozzátartozója.

A családok nevében a meggyilkolt Szinisa Medics testvére azt kérte a hatóságoktól, hogy az egykori tetthelyet, a most emlékhelyként épületet, ahol az RTS dolgozói életüket vesztették, alakítsák emlékközponttá. Több újságírói és szakmai szervezet pedig azt követeli, hogy vonják felelősségre e háborús bűn elkövetőit és végrehajtóit.

Mint arról korábban már írtunk, a NATO célja az volt a bombázásokkal, hogy a jugoszláv kormányzati csapatok kivonuljanak Koszovóból, ezzel pedig elkerüljék a humanitárius katasztrófát a térségben, ahol állításuk szerint a szerbek etnikai tisztogatást hajtottak végre az albán lakosság ellen. A V4NA nemzetközi hírügynökség cikke rámutat, a 78 napig tartó támadást annak ellenére vitték véghez, hogy azt nem hagyta jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsa. 

A légicsapások azután fejeződtek be, hogy Belgrád kivonta a csapatait Koszovó területéről. A szerb erők azóta sem tértek oda vissza, noha Szerbia nem ismeri el Pristina függetlenségét. 

Jugoszlávia NATO-bombázása óta 25 év telt el, mégsincs pontos adat arról, hogy mennyi halottja lehetett a légicsapásoknak.

Borítókép: Koszorúk a szerb közmédia alkalmazottai emlékére Belgrádban. (Fotó: Szerbiai Munkaügyi, Foglalkoztatási, Veteránügyi és Szociális Minisztérium)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.