Nem tudni, hogy Mike Pompeo, a CIA egykori igazgatója és amerikai külügyminiszter mire gondolhatott, amikor arról beszélt, hogy a CIA-nál loptak, csaltak, hazudtak, hiszen ez szakmaiatlan és sok kérdést vet fel – mondta el lapunk megkeresésére Földi László titkosszolgálati szakértő.
Két lehetőség van: ha arra gondol, hogy a CIA, mint szervezet, olyan cselekményeket hajtott végre, amiket erkölcsi értelemben lehet lopásnak, csalásnak nevezni, azért meglepő, mert a hírszerzés törvényi felhatalmazással operatív érdekből az adott ország biztonságáért átlépheti a szabályokat, de csak kontroll alatt – magyarázta a szakértő.
– Ha a szervezet elkövet egy ilyen cselekményt, azt a politikusokkal, a politikával egyeztetni kell, például hogy milyen megoldásokat igényel, mire van szükség, a civil világ moráljához képest mennyire térjenek el a teendők – tette hozzá. Azonban ha a második lehetőséget nézzük, azaz, ha arra gondolt, hogy a szolgálati ideje alatt köztörvényes bűnöket követtek el a tudtával, esetleg ő is, akkor az elkövetőket felelősségre kellene vonni – jelentette ki Földi László.
A CIA az elmúlt években több megkérdőjelezhető döntést hozott, jobban fogalmazva, nem is a hírszerzés, hanem a hatalom. Az egyik legnagyobb tragédia talán Irakban történt, amikor állítólagos iraki tömegpusztító fegyverek miatt támadtak az amerikaiak, csakhogy a fegyverekről kiderült, hogy nem is léteztek.
Bár a CIA jelezte és hivatalos dokumentumok vannak arról, hogy ezek a fegyverek nem léteznek, a politikusokat nem érdekelte – mondta el Földi László. A titkosszolgálat egy végrehajtórendszer, aminek a feladata az is, hogy vállalja a felelősséget. Így járt George Tenet akkori igazgató is. Miután kiderült, hogy teljesen feleslegesen rengeteg irakit megöltek és hatalmas károkat okoztak a NATO-val, utólag a CIA lett a felelős, személyesen pedig az akkori igazgató.
Nem szabad elfelejteni, hogyha a politika téved, akár szándékosan, akár nem, akkor is a hírszerzés fejét teszik felelőssé, hiszen a politikusok ilyen esetekben nem vállalják fel a szerepüket egy ilyen szituációban – mondta Földi László.
A 25 évvel ezelőtti szerbiai bombázás során sem vállalták a felelősséget a politikusok – bár mint lapunk is megírta, Joe Biden hatalmasat lobbizott azért, hogy minél nagyobb és minél durvább fegyveres konfliktus legyen a helyzetből. A szakértő elmondta, hogy a titkosszolgálati szervek soha nem döntenek egy-egy háborúról.
Mint kifejtette, az egy nagyon sanda amerikai érdekviszonyrendszer volt, hiszen az USA be akarta tenni a lábát Európa déli felébe, hogy tovább építsék a NATO-t az oroszok ellen.
Ez színtiszta politikai döntés volt, egy ilyen támadás során sem a CIA, sem pedig a katona nem mondhat nemet a parancsra, mert ez a feladatuk. Egyes CIA-tisztek ugyanakkor elfogadhatatlan lépéseket tettek, rengeteg túlkapással, amik egyáltalán nem szolgálták az USA érdekeit, és elítélendők. Az amerikaiaknak fontos volt a háború, hiszen a gazdaságuk a hadiiparra épül, kényszerhelyzetben kell háborúznia, hiszen, ha nincs háború, kevesebb a bevételük is. Ez a helyzet a jelenlegi háborúval is, amit muszáj támogatniuk, hogy pénzt tudjanak generálni.