Izrael-ellenes tüntetést tartottak a Michigan állambeli Dearbornban, ahol a tüntetők olyan jelszavakat skandáltak, mint „Halál Amerikára” vagy „Halál Izraelre” – írja a Fox News amerikai televíziós hálózat. A megmozdulás fő szónoka, Tarek Bazzi aktivista azzal indokolta az Amerika-ellenességet, hogy az ország támogatást nyújt Izrael gázai hadműveletéhez. A tüntetők szerint Joe Biden amerikai elnöknek mennie kell, mert felelős a népirtásért.
Felmérések szerint a fontos hintaállamnak számító Michiganben egyre fogyatkozik Biden támogatottsága – mutatott rá a Breitbart amerikai hírportál. Egy nemrégiben a CNN által megrendelt közvélemény-kutatás azt találta, hogy Donald Trump volt amerikai elnök népszerűbb az állam választói körében, mint demokrata utóda.
Washingtonban a túszokért tartottak tüntetést
Washington belvárosában a Hamász által túszként tartott foglyok szabadon bocsátásáért tüntettek a palesztin szervezet által Izrael ellen végrehajtott terrortámadás után hat hónappal, vasárnap. A felszólalók, köztük az amerikai állampolgárságú elhurcolt zsidók szülei azonnali cselekvést követeltek az Abraham Lincoln-emlékmű előtt felállított színpadon.
Washington Georgetown városrészének zsinagógájában a fél évvel ezelőtti, Izraelben elkövetett terrortámadásra emlékezve idén ezen napon adták át a Mensch-díjat, amelyet az emberséges magatartásért ítélnek oda – számolt be róla az MTI.
Steven Geiger, a Mensch Nemzetközi Alapítvány magyar származású létrehozója és elnöke az eseményen elmondta, hogy a szervezet 2002-ben jött létre, részben magyarországi segítséggel a zsidó vészkorszakról szóló emlékek továbbadására, oktatásra. Hangsúlyozta, hogy a szervezet idei díjátadójának helyszíne és időpontja egyben emlékezés a holokauszt óta a zsidók ellen elkövetett legsúlyosabb erőszakos cselekményre.
Hyim Shafner, az eseménynek helyet adó zsinagóga rabbija az elődjéről, Phillip Rabinowitzról is megemlékezett, akit negyven éve, 1984-ben Washingtonban gyilkoltak meg, és aki a zsinagóga közösségét évtizedekkel ezelőtt újjáélesztette. A zsidó közösségi vezető egyben megemlékezett a Hamász túszairól. Elmondta, hogy rendőri biztosítás nélkül sokan nem mernek belépni a zsinagóga kapuján, amit néhány évtizede nem tudott volna elképzelni az Egyesült Államokban.
A díjátadón Takács Szabolcs, Magyarország Egyesült Államokban akkreditált nagykövete felkért hozzászólóként a többi között arra mutatott rá, hogy Magyarország a zsidó embereknek teljesen biztonságos. Megemlékezett arról, hogy 2024 egyben a magyarországi holokauszt 80. évfordulója is, Magyarország pedig mára szembenézett a történtekben való felelősségével.
Emlékeztetett arra is, hogy a magyar kormány volt az, amelyik a fél évvel ezelőtt elkövetett izraeli terrorcselekményeket követően betiltott minden Hamász-párti és Izrael-ellenes tüntetést, valamint úgy fogalmazott, ma a magyar kormány az egyedüli az Európai Unióban és az ENSZ-ben, amely megvédi Izraelt. Rámutatott arra is, hogy a 2023. október 7-én elkövetett terrortámadás nemcsak a múlt, hanem a jelen fájdalmairól is szól.
A Mensch-díj 2024-es egyik kitüntetettje Michael Kahana, a Pennsylvaniai Egyetem professzora, aki az izraeli terrortámadást követően az egyik szószólója volt az amerikai egyetemeken elterjedt zsidóellenes megnyilvánulásokkal szembeni kezdeményezésnek.
Elismerték Richard Kurin kulturális antropológusnak, a washingtoni Smithonian Institute kutatási igazgatójának tevékenységét is, valamint Michael Ruane, a Washington Post újságírójának munkásságát. A díjazottak között volt Theodor Meron jogász, a Hágai Nemzetközi Törvényszék korábbi bírája is.
Borítókép: Palesztinokat támogató tüntetők (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Riccardo Antimiani)