A sorra dőlő beruházási rekordok nyomán Magyarország idén már magabiztosan tér vissza a gazdasági növekedési pályára, jövőre pedig ismételten az európai uniós rangsor élmezőnyébe fog tartozni e téren – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Mátranovákon.
A tárcavezető az Alstom beruházásának átadóünnepségén elmondta, hogy a francia gépipari konszern hatmilliárd forintos fejlesztése részeként olyan korszerű gépek beszerzésére került sor, amelyek révén 40 százalékkal bővülhet a gyártási kapacitás. Ennek nyomán a magyarországi lesz a csúcstechnológiájú közlekedési alkatrészek területén globális éllovasnak számító cég egyik legnagyobb forgóvázkereteket előállító üzeme Európában.
A projektet az állam 1,2 milliárd forinttal támogatta, így hozzájárulva 150 új munkahely létrehozásához – tájékoztatott, arra is kitérve, hogy a társaság nemcsak nagy számban foglalkoztat hiányszakmákban dolgozó szakembereket, hanem új hegesztési technológiát is meghonosít Mátranovákon.
Majd abbéli reményét fejezte ki, hogy a világ 63 országában 250 helyszínen jelen lévő Alstom további beruházások mellett fog dönteni a következő években.
Emellett rámutatott, hogy Franciaország az Európai Unió második legnagyobb gazdasága, az ország az öt legjelentősebb beruházó között van továbbra is Magyarországon, kétezermilliárd forintnyi vállalati beruházási értékkel.
Ráadásul alapvetően exportra termelés történik, ami a magyar gazdaság megerősítése szempontjából kulcsfontosságú, hiszen exportorientált, versenyképes gazdaság vagyunk
– emelte ki. Szijjártó Péter beszédében az elmúlt időszak válságait is érintette, aláhúzva, hogy öt év alatt háromszor is teljesen feje tetejére állt a világgazdaság, nagy a kiszámíthatatlanság, Európa pedig különösen kitett a végbement változásoknak.
A koronavírus-járvány alatt a lezárt határok világossá tették, hogy a beszállítói láncok sérülékenyek, a szomszédunkban zajló háború gyakorlatilag ellehetetlenítette a jól bevált eurázsiai együttműködést, a Gázai övezetben kitört konfliktus miatt pedig egész Afrikát meg kell kerülnie az Európába tartó, keletről érkező szállítmányok egy jelentős részének
– sorolta. Hangsúlyozta: nem véletlen tehát az európai versenyképesség drámai romlása, s az, hogy az EU immár az Egyesült Államok és Kína után csak a harmadik legnagyobb gazdaság a világon.
Ugyanakkor még mindezen nehézségek sem tudták megtörni Magyarország gazdaságát, amiben óriási szerepe volt a kormány beruházásösztönzési politikájának
– húzta alá.