New Yorkban történelmi ítéletet született. Tízórás gondolkodás után, amikor már mindenki azt hitte a tárgyalóteremben, hogy döntés nélkül mehetnek pihenni, a tizenkét esküdt mind a 34 vádpontban bűnösnek találta a korábbi elnököt. A büntetés mértékének kihirdetése az első elnöki vita után és a republikánus elnökjelölő kongresszus előtt négy nappal, július 11-én lesz.
Az igazi döntést a szavazók hozzák majd meg novemberben
A fogyasztói társadalom fellegvárában, az Egyesült Államokban már per is van a kirakatban – fogalmazott lapunknak Kiss Rajmund azzal kapcsolatban, hogy az esküdtszék mind a 34 vádpontban bűnösnek mondta ki csütörtökön Donald Trumpot az ellene üzleti iratok meghamisítása miatt, hallgatási pénz kifizetése nyomán indult büntetőeljárásban.

– Trumpnak a lehetséges legszigorúbb büntetés akár négy év szabadságvesztés is lehet. Biden elnök kihívója büntetlen előéletű, így a legvalószínűbb büntetés felfüggesztett büntetés, közmunka és/vagy pénzbüntetés lehet – fejtette ki lapunknak Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője. Mint mondta:
A per hetek óta izgalomban tartja a politikusokat és a szavazókat is, és a döntés értékelése is mutatja, hogy mennyire megosztott az amerikai társadalom.
A bíróság előtt várakozó tömeg is két nagy táborra oszlott: akik az igazságszolgáltatás függetlenségét ünnepelték és akik Trumpot biztatták és várták a szállása előtt is – hívta fel rá a figyelmet.

Kiss Rajmund emlékeztetett, Trump visszatérését az elnökválasztási ringbe sok republikánus is kritizálta, de a szavazótábor döntött, és az előválasztásokon elsöprő többséggel támogatták.
A legfontosabb kérdés, hogy a per és a jelenlegi döntés hogyan befolyásolja a szavazók döntését.
A 77 éves elnökjelölt bizonyítottan nagy harcos és túlélő, de a ringnél maradva most kapott testre egy gyomrost, és még hátra van 11 menet. Az elkötelezett szavazók számára a per csak egy politikai cirkusz, és csak összehozza Trump-szavazókat. A választást azonban nem ők, hanem a bizonytalanok döntik el a csatatérnek számító maximum hat államban
– fejtette ki a szakértő.
További Külföld híreink
A Biden-kampánycsapat és a Trump-szakértők is azonnal reagáltak, egy időben a meghatározó republikánus politikusokkal, akik egy emberként sorakoztak fel az előző elnök mögött. Kiss Rajmund megjegyezte:
Akár Montecuccolitól, akár Trivulziotól ered az idézet, miszerint a háborúhoz pénz, pénz és pénz kell, a kampányhoz szintén pénz, idő és kitartás kell, természetesen a politikai és személyi feltételek mellett. A per idáig is pénzt, időt és rengeteg energiát vett el a kampánytól, és még fog is.
– A történelmi párhuzam miatt emlékezem az első Trump-kampányra, 2016-ban az elnökesélyes korábbi külügyminiszter és first lady, Hillary Clinton ellen az FBI nyomozást folytatott az elhíresült e-mail-botrány miatt. Külügyminiszterként minden szabályzatot megsértve hivatalos – a diplomáciában minősítettnek hívjuk – és titkos adatokat, információkat tartott és kezelt magánszervereken, így azok elérhetővé válhattak mások számára is. A választások előtt két nappal az FBI igazgatója szándékosság hiányában nem emelt vádat az elnökjelölt Clinton és kollégái ellen, megerősítve a korábbi, júniusi döntését. A törvény betűje nemhogy az elnökjelöltre, de még az elnökre is vonatkozik. Az igazságszolgáltatásnak a kampány idején is dolgoznia kell, de az is biztos, hogy ez fordított esetben nagy liberális porfelhőt verne az egész világon – jegyezte meg a szakértő, és hozzátette:
Képzeljük el, hogy ha hazánkban esélyes kihívója lenne a miniszterelnöknek, és a választási kampányban az ideje meghatározó részét budapesti bíróságokon kellene töltenie, miközben a kormányon lévő miniszterelnök szabadon kampányolna az országban. Nagyon valószínű, hogy minden nemzetközi szervezet és véleményformáló temetné a magyar demokráciát.
– Trump elnök jogászai fellebbviteli eljárásban támadhatják az ítéletet, de az igazi döntés nem július 11-én, hanem november 5-én lesz, amikor az Egyesült Államok szavazópolgárai eldönthetik, hogy milyen irányban folytatódjon az országuk és a saját életük története – összegzett a Magyar Nemzetnek Kiss Rajmund.
Borítókép: Donald Trump volt amerikai elnök távozik a manhattani büntetőbíróságról a perében hozott ítélet kihirdetése napján, 2024. május 30-án (Fotó:MTI/EPA/Peter Foley)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Trumpnak udvarolnak Kijevből a tűzszünetért
Európa vezetői telefonon kérték az amerikai elnök támogatását.

Észak-Korea megindokolta a részvételét az orosz–ukrán háborúban
Eddig több mint tízezer katonát küldtek az ukrajnai frontra.

Peszkov fontos feltételt szabott a fegyverszünethez
A szóvivő szerint Ukrajna nem áll készen a tárgyalásokra.

Orbán Viktor világhírű professzort fogadott
A kormányfő az orosz–ukrán háborúról egyeztetett a sztárprofesszorral.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Több embert dolgoztatott és tartott fogva egy testvérpár nógrádban

Sallai Roland nélkül talán már nem buknak el a történelmi siker küszöbén

Hátrahagyta érettségiző lányát Liptai Claudia, útnak indult családjával

Pápaválasztás: megdőlt Nostradamus évezredes jóslata?

„A gázsiról majd a helyszínen beszélünk?” - G.w.M-en röhög az egész internet

Sokkoló egybeesések sora utal rá, valójában Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz az ukrán kémbotrány főszereplői

A Barcelona szenzációs hírt közölt a magyar futballistájáról

Pep Guardiola is elmondta a véleményét Xabi Alonso távozásáról

Gulácsi Péter mindent elveszített, Lőw Zsolttal nem beszél magyarul

Szanyi Tibor robbantott, lerántotta a leplet Gyurcsány lemondásáról

A Szoboszlaival balhézó Arda Güler újra üzent: „Gyalázol? Szétzúzlak!”

Nem akármilyen egybeesésre hívta fel a figyelmet a honvédelmi miniszter
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Trumpnak udvarolnak Kijevből a tűzszünetért
Európa vezetői telefonon kérték az amerikai elnök támogatását.

Észak-Korea megindokolta a részvételét az orosz–ukrán háborúban
Eddig több mint tízezer katonát küldtek az ukrajnai frontra.

Peszkov fontos feltételt szabott a fegyverszünethez
A szóvivő szerint Ukrajna nem áll készen a tárgyalásokra.

Orbán Viktor világhírű professzort fogadott
A kormányfő az orosz–ukrán háborúról egyeztetett a sztárprofesszorral.